test
۲۶ آبان ۱۳۹۲

تلاش برای بازگشت “قهرمان مظلوم”!

دو ماه است که در مجامع عمومی حضور پررنگی دارد. جشن تولد 57 سالگی اش را در خیابان برگزار می کنند. معتمدان و همکارانش تلاش می کنند مکان مناسبی برای استقرارش فراهم کنند. او دیگر به ساختمان “لادن” نمی رود، اما در انظار عمومی حضور محسوسی دارد. محمود احمدی نژاد باید 10 روز دیگر در دادگاه حاضر شود.

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز:

رییس جمهور سابق ایران در کانون خبرها نیست اما در حاشیه رسانه ها سهمی دارد، سهمی که روز به روز بیشتر می شود. محمود احمدی نژاد در دو ماه اخیر مورد توجه قرار گرفته است، اوایل مهر ماه بود که روزنامه جمهوری اسلامی از تهرانگردی احمدی نژاد با یک خودرو پژو پارس و چند اسکورت در یک روز پنجشنبه در شمال تهران خبر داد و نوشت: «احمدی نژاد به رسم همیشگی وانمود می‌کرد به ابراز احساسات کسانی که در خودروهای خود بودند پاسخ می‌د‌هد.»

این شروع سه ماه بی خبری نسبی از رییس جمهور سابق ایران بود. احمدی نژاد پس از تحویل ریاست جمهوری کمتر در انظار عمومی ظاهر شد و سخنی نگفت. او فقط در برخی مراسم های ختم حضور یافت. همکاران و همراهان او در دولت دهم نیز پس از تحویل دولت به حسن روحانی در برابر انتقادات شدید دولت جدید سکوت کردند.

اما به نظر می رسد از مهر ماه روند حرکتی او و همراهانش تغییر کرده است.  احمدی نژاد در مراسم های مختلف حضور پیدا می کند. همکارانش در دولت به انتقادات وزرا و اعضای دولت جدید پاسخ می دهند. چند هفته پیش شمس الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد در برنامه تلویزیونی شرکت کرد و تمام انتقادات اقتصادی از عملکرد دولت دهم را به شدت رد کرد.

اوایل آبان ماه اما خبرسازترین حضور احمدی نژاد در انظار رقم خورد. عده ای از دوستداران رییس جمهور سابق تصمیم گرفتند جشن سالروز تولد او را در خیابان برگزار کنند. میدان 72 در نارمک، میعادگاه هواداران احمدی نژاد بود. هوادارانی که شیرینی و گل در دست داشتند و این روز را به یکدیگر تبریک می گفتند.

پس از گذشت ساعتی از تجمع هواداران و تاریک شدن هوا رییس جمهور سابق در جمع آن ها حاضر شد و به احساساتشان پاسخ داد. او نامه های تجمع کنندگان را دریافت و با برخی از آن ها گفت و گو کرد. جشن تولد خیابانی احمدی نژاد بازتاب گسترده رسانه ای پیدا کرد.


در این بین بحث پیرامون دانشگاه احمدی نژاد و ساختمان لادن نیز بالا گرفته است. گفته می شود دانشگاه ایرانیان از بهمن ماه در برخی از رشته ها دانشجو می پذیرد. دانشگاهی که قرار است بین‌المللی باشد و معاون پشتیبانی آن حمید بقایی است چهره ای که به عنوان نفر دوم جریان موسوم به “انحرافی” شناخته می شود.

بقایی در دو ماه اخیر پرکار تر شده است. پس از جنجال 160 میلیارد تومانی که براساس گفته دولت جدید در روزهای پایانی دولت دهم از حساب ریاست جمهوری برای دانشگاه ایرانیان برداشت شده است. بقایی نقش پر رنگ تری در پیگیری امور دانشگاه ایرانیان پیدا کرد.

او چندی پیش به حسن روحانی نامه ای نوشت و از رییس جمهور درخواست کرد که برای دانشگاه ایرانیان ساختمان و زمین اختصاص دهد تا این پروژه به ثمر بنشیند، نامه ای که  ظاهرا از سوی دولت بی پاسخ مانده است.

بقایی روز گذشته دومین نامه به روحانی را هم نوشت و در این نامه “خواستار جلوگیری از تخلیه ساختمان لادن” شد. پیش از این برادر محمود احمدی‌نژاد، «رها کردن» احمدی‌نژاد از ساختمان لادن خبر داد و گفت: «ایشان الان در «لادن» هم نیستند، به سلامتی؛ راحت باشید. گویا از «لادن» رهایشان کردند.» قرار است ساختمان لادن به وزارت دادگستری واگذار شود.

با وجود اینکه حمید بقایی تلاش گسترده ای را برای نگه داشتن ساختمان لادن صورت داده است اما به نظر می رسد دولت حاضر نیست این ساختمان را به احمدی نژاد و همراهانش واگذار کند. در همین رابطه برخی سایت‌های خبری از انتقال دفتر احمدی‌نژاد به ساختمانی در «ولنجک» متعلق به بنیاد مستضعفان خبر دادند که البته تایید نشده است. گفته می شود رییس جمهور سابق برای در اختیار داشتن ساختمانی جهت رتق‌وفتق کارهایش، به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیاد مستضعفان درخواست داده که البته تاکنون این نهادها نسبت به چنین درخواستی پاسخ مشخصی نداده‌اند.

در کنار چانه زنی برای محل اسکان دفتر احمدی نژاد توسط اطرافیان او، رییس جمهور سابق به حضور در مراسم های مذهبی و برخی مراسم های ختم ادامه می دهد. احمدی نژاد شب تاسوعای در هیئت فاطمیون در شرق تهران حاضر شد. این حضور با تبلیغات گسترده ای در شرق تهران همراه بود. بنرها و پوسترهای حضور احمدی نژاد در خیابان 17 شهریور نصب شده بود.

روزنامه جمهوری اسلامی امروز در خبری کوتاه این اقدام را “تبلیغاتی” دانست و نوشت: «تلاش برای به صحنه آوردن مجدد محمود احمدی نژاد در شكل‌های مختلف ادامه دارد.»


حضور احمدی نژاد در انظار عموم در حالی در روزهای اخیر پر رنگ شده است، که او باید پنجم آذر ماه یعنی 10 روز دیگر در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران حاضر شود. رییس جمهور سابق سه روز پس از برگزاری انتخابات 24 خرداد به دادگاه احضار شد. در آن زمان اعلام شد این احضار به شکایتی در مجلس هشتم باز می گردد. شاکیان پرونده احمدی نژاد، علی لاریجانی، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس و یعقوب خلیل نژاد هستند.

شکایت از احمدی نژاد مربوط به معرفی دیر هنگام وزیر ورزش و جوانان در سال 89 و ابلاغ نکردن مصوبه های نهاد قانونگذار است. محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضایی درباره پرونده احمدی نژاد گفت: «پرونده آقای احمدی‌نژاد دارای شاکی خصوصی است. اگر شاکی از شکایت خود صرف نظر کند زمان تشکیل جلسه دادگاه تغییر خواهد کرد، ولی اکنون وقت تعیین شده برای دادگاه آقای احمدی‌نژاد همان زمانی است که اعلام شده است.»

تلاش “جریان انحرافی” برای بازگشت به عرصه
تحرکات تازه رییس جمهور سابق ایران در کنار برنامه های مختلف حامیان احمدی نژاد تئوری “تلاش برای بازگشت احمدی نژاد” را قوت بخشیده است. حامیان رسانه ای محمود احمدی نژادربرخی جنبه های عملکردی دولت جدید را نقد می کنند. وبلاگ ها و سایت های این گروه تغییر مدیران، عملکرد اقتصادی و عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای را نقد می کنند و در کنار این اقدام سعی در تبدیل احمدی نژاد به یک قهرمان را دارند. قهرمانی که مظلوم واقع شده است.

اما امروز سایت مشرق دو خبر در ارتباط با جریان موسوم به “انحرافی” منتشر کرد که به نظر می رسد بی ارتباط با فعال شدن احمدی نژاد نیست. براساس گزارش مشرق در جلسه اخیر این گروه تاکید شده است “برای بازگشت به عرصه سیاست باید با مردم از درآشتی درآییم.”

جریان موسوم به “انحرافی” متشکل از گروهی از نزدیکان محمود احمدی نژاد است که اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی مهمترین چهره‌های آن به حساب می آیند.

مشرق در خبر دیگری نقل قول عجیبی از یکی از مقامات ارشد “جریان انحرافی” منتشر کرده است. این سایت اصولگرا نوشت: «عضو برجسته جریان انحرافی در جلسه هفته گذشته حامیان این جریان گفته است: «دولت روحانی تا پایان سال دوام نخواهد آورد. تصمیم‌گیری‌های اقتصادی این دولت متشتت و پراکنده است و اعضای کابینه حرف واحد نمی‌زنند. چند ماه دیگر نظام از ما می‌خواهد که به قدرت برگردیم.»

عجیب بودن این نقل قول می تواند از اعتبار آن کاهش دهد، اما انتشار این اخبار نشان می دهد که در پشت “درهای بسته” جلسات حامیان و نزدیکان احمدی نژاد زمزمه های بازگشت مطرح است. بازگشتی که از شخص محمود احمدی نژاد آغاز شده است و احتمالا با گذر زمان به دیگر نزدیکان در پرده احمدی نژاد خواهد رسید/فرارو


*