۶ اسفند ۱۳۹۴

صندلی چهارساله و هزاران حرف و حدیث

پایگاه تحلیلی خبری گفتمان روز؛ پدرام ئیلانی

چیزی به پایان رقابت نفس گیر نامزدهای انتخاباتی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نمانده است. تیک و تاک شمار معکوس عقربه های ساعت به سرعت رو به ساعات شروع انتخابات و پس از آن شمارش آراء می رود.

در حاشیه این رقابت ها، اتاق فکرهایی وجود دارد که استرس را بازتولید می کند، هم برای کاندیدای خودی و هم برای کاندیدای رقیب. در این اتاق فکرها که بیشتر به خانه های تیمی شباهت دارند، عده ای جوان به امید طی کردن پله های ترقی اقدام به انجام هر عملیات روانی و سایبری در شبکه های مجازی می کنند تا کاندیدای رقیب را به فرش و کاندیدای خویش را به عرش برسانند، اما فارغ از توجه به آنکه این عملیات های روانی توجیه عقلانی دارند یا نه کار خود را ادامه می دهند، اقدام به نشر اکاذیب و اشاعه شایعات می کنند، جعل نامه و تصویر می کنند، شب نامه می نویسند و آن را اشاعه می دهند، چهره سایر کاندیداها را مخدوش و هوادارانشان را تخریب می کنند، هواداران کاندیداهای رقیب را به جان هم می اندازند، به گونه ای به لیدرهایشان خط می دهند تا به جای دفاع از طرح و عملکردهای کاندیدای خودی، به تخریب چهره کاندیداهای رقیب بپردازند. به نوعی می خواهند تفرقه ایجاد و پس از آن حکومت کنند، اما زهی خیال باطل! به گونه ای به فهم و شعور مخاطبان یورش می برند که گویی با لوحی سفید و خام روبرو هستند و از یاد می برند که “مخاطب می بیند و می فهمد”، مخاطب عملکرد ها و سوابقی را می بیند و تحلیل می کند که خود آنها را به عین دیده اند و می دانند که اینها همه جنگ های روانی است، به نوعی دو دوتا چهارتا می کند سپس تصمیم می گیرند که به پای صندوق رای که آمدند، کاغذ سفید را با نام چه کسی پر کند.

از سویی دیگر لیدرهای کاندیداها به گونه ای یکدیگر را در گوشه رینگ مورد ضرب و شتم های لفظی قرار می دهد که گویی مادام العمر قرار است که در انتخابات زندگی کنند! فردا انتخابات تمام می شود و خیلی هایی که در همین انتخابات با اشاعه اکاذیب و توهین ها دست به خودزنی زده اند، خواهند مرد! آنان شاید فراموش کرده اند که روز پس از انتخابات، تازه بازی شروع خواهد شد. جمعه ۷ اسفند روز پایانی نیست و نخواهد بود، زیرا که همان طور که تمام زحمات و تلاش های نماینده کنونی را به ناحق زیر سوال می برند و به سخره می گیرند، روزی اگر کاندیدای آنان به مجلس راه یابد، از آغاز ورودش اقدام به پرونده سازی ها خواهند نمود تا در چنین روزهایی وی را به زیر کشند.

از سویی برخی از رسانه ها که متاسفانه رسانه را زیر سوال برده اند و اصل امانت داری و صداقت که هریک از اصحاب رسانه به آن واقف اند را زیر سوال برده اند و با اندک وعده وعید و … اقدام به بزرگ نمایی برخی از کاندیداها می کنند که گویی رسالت خویش را در انتشار صادقانه اخبار از یاد برده اند و به نوعی همان کاری را انجام می دهند، که لیدرهای یک نامزد انجام می دهند و برخی نیز تمام بخش های رسانه هاشان را به اشاعه نظرات و تفکرات جناحی خواص، اختصاص داده اند.

نگارنده قصد ارزش داوری ندارد، اما بیائید و با واکاوی یک قاضی منصف عملکرد نماینده کنونی را مورد قضاوت قرار دهیم. پس از سه و نیم دهه از آغاز انقلاب اسلامی، در دوران نماینده کنونی اقدامات فراواند و بی سابقه ای در مناطق روستایی و محروم شهرستان های بویراحمد و دنا به جهت رفع محرومیت های سهل انگارانه صورت پذیرفت که در دوران هیچ نماینده ای صورت نگرفته بود، دوران خدمت گذاری نماینده کنونی، بدترین دوران اقتصادی و سیاسی کشور بود که مردم را تا خرخره در فلاکت اقتصادی فرو برده بود و میزان ثروت و دارایی دولت تدبیر و امید با دولت های ماقبل، قابل مقایسه نبود. در ۸ ساله ماقبل دولت تدبیر و امید، دولت پاکدستان، ثروتمند ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و اما در آن دوران طلایی عده ای با چاپلوسی و تملق گویی در حالی که اگر اراده می کردند به جهت ارادت ها و خوش خدمتی هایشان به آن دولت زنجانی سازها، می توانستند تمام پروژه های عمرانی این استان را نه تنها کلنگ زنی، بلکه افتتاح کنند، اما رفتند و نام محرومیت را از استان همیشه مظلوم کهگیلویه و بویراحمد و مرکز آن برداشتند تا مبادا به مردمی خدمت کنند که از سر لطف آنها جایگاه ها را تصاحب کرده بودند، آنها خواستند سایه فقر و محرومیت همواره بر سر این مردم مستدام بماند تا هرگاه خواستند با وعده وعیدهایشان، آنان را گوشت قربانی و فدایی خویش قرار دهند.

امروز خدمات و بودجه هایی که زارعی در فقیرترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی از دولت مطالبه کرده است را نمی بیند و همه قصد تخریب چهره وی را دارند و همانگونه که طرح عبور از سیدباقر موسوی را کلید زدند، اکنون طرح گذر از زارعی را نیز در دست اقدام قرار داده اند و در اتاق فکرهایشان و با جان فشانی لیدرهای سرسپرده، می خواهند چهره محبوب نماینده ای که از هیچ کاری به جهت احقاق حق موکلانش دریغ نکرده است را مخدوش و خط خطی نمایند. بحث عزت بویراحمد را مطرح می کنند که شرح و تحلیل آن را نگارنده به خود مخاطبان می سپارد تا مبادا ارزش داوری از سوی وی به مخاطبان تلقین شود.

آری هنوز ابتدای بازی فرا نرسیده است، امید است نامزدهای انتخاباتی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که بحق همه از افراد و نیروها انسانی توانمند استان هستند، هر یک که از سوی مردم بیشترین آرا را کسب کرد و منتخب ملت شد، با طرح و برنامه های عملیاتی وارد بهارستان شود و بر صندلی ۴ ساله ای که نه به وی، بلکه به موکلانش تعلق دارد، تنها تکیه ندهد! بلکه با پیمودن مسیر سازمان ها و وزارت خانه ها، همچون نماینده کنونی در صدد رفع سایه محرومیت از چهره منطقه بر آید و راهی را که تاکنون به جهت پیشرفت و توسعه استان پیموده شده است را ادامه دهد و حداقل جایگزین شایسته ای برای نماینده کنونی باشد. علاوه بر طرح و برنامه ها و سیستم کاری خویش، راه زارعی نیز ادامه یابد، زیرا که زارعی راه مناسبی را یافته و سرلوحه قرار داده بود. امید است که نماینده بعدی، در مراسمات فاتحه خوانی حضوری پر رنگ داشته باشد و مدام در حوزه انتخابیه حاضر باشد، زیرا این حضور مناسب ترین شیوه ارتباط با جمع کثیری از موکلان نمایندگان مجلس و همچنین بررسی عملکرد سازمان ها در مناطق مختلف می باشد. نگارنده نه قصد نصیحت دارد و نه جایگاه آن را، اما مبادا تخریب هایی که علیه زارعی صورت گرفت، بر نماینده ای که روز شنبه ۸ اسفند همگان وی را خواهند شناخت تاثیر بگذارد و راه وزارت خانه ها و سازمان ها را بدان جهت که عده ای معتقد اند تنها کار نماینده قانون گذاری است، گم کنند. مبادا برچسب گدایی رای که به جهت شرکت در مراسمات به نماینده کنونی نسبت می دهند، شما را از حضور فعال میان موکلان غافل سازد. وکیل و زبان گویای مردم، همیشه باید تحمل نیش زبان های حسدورزان و کینه توزان را داشته باشد و سنگ اندازی های آنان نباید امید و خدمت شایسته را از آنان بستاند. زیرا این عرصه، عرصه برچسب زنی ها و انگ زنی ها و تهمت زنی هاست، یک نماینده مجلس باید فحش خور اش ملس باشد و وقعی به این مسائل ننهد.

امید است که پیروز این رقابت، اگر کسی جز زارعی باشد، راه زارعی و سیدباقر موسوی که به حق، جهادی و بدون توجه به تخریب ها و توهین ها به این مردم خدمت کرده اند را فراموش نکنند و ادامه دهنده راه این دو بزرگوار باشند و اگر خود زارعی پیروز میدان بود، راهکارها و عملکردهای خویش را بیش از پیش گسترش دهد تا شاهد روزی باشیم که فرزندانمان، همچون سالهای گذشته ما، غرق در بیکاری، فلاکت اقتصادی و محرومیت نباشند.


*