test
۲۳ بهمن ۱۳۹۴

سید باقر و دوراهی اصلاحات بویراحمد؟!

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز؛

 

به قلم؛بهنام عکاشه

 

سیدباقر و دوراهی اصلاحات بویراحمد؟!

از عواقب کارت نترس. حاج بهرام علیرغم اینکه دست یک اصولگرا را بالا برد ولی هنوز اسطوره مانده است.نگذار لوای رقبایت با دستان خودت برفراشته گردد.

یکی از خیابان های بلوار بویراحمد را باقرخان نامیده اند.

فارغ از این که چه دلیلی داشت که این خیابان با این نام در این بلوار مصادف شود موضوع بحث نیست ولی همین تقارن در نام گذاری می تواند نمادی از انس همواره سیدباقر و بویراحمد باشد.

اتفاقا کنار تابلوی نام باقرخان، تابلوی کوچکی نیز قرار دارد که نشان از دوطرفه بودن و نمادی از پویائی این نام است.

از همان روز که محمدخاتمی را در یاسوج با واژه هائی که برای دوستداران سیدخندان نامانوس بود نواختی، همه دانستند بویراحمد واژه ای نیست که بر سر آن مسامحه ای و معامله ای حتی از سوی رئیس جمهور وقت صورت گیرد.

از آن روزها نزدیک به دو دهه می گذرد و بویراحمدی که آن روزها به دنیا آمده بودند، امروز رای اولی شده اند و می خواهند برای دیارشان تصمیم بگیرند.

اما آن قدر صحنه غبارآلوده شده است که تشخیص خوب از بد میسر نیست و متاسفانه رسانه ها، متنفذین و موثرین بویراحمد آن قدر غرق منافع آنی برخاسته از مرزبندی های قومیتی شده اند که اصلاحات و منافع آن به کلی فراموش گشته است.

اصلاحات بی یار و یاور، سخت نیازمند کسی است که در این وانفسا اوضاع را بازگرداند.

اخبار بد از هرسوی این وادی به گوش می رسد. هر روز تشکیلاتی دچار تفرقه، حزبی گسسته و کوچکی مقابل بزرگی عرض اندام می کند.

اصلاحات در کهگیلویه را مقایسه کنید با اصلاحات در گچساران.

هر تصمیمی منطقیان می گیرد لاهوتی آن را وتو می کند و بالعکس. نتیجه هم این است که می بینیم. بعد از حاج بهرام سه دهه است که اصلاحات کهگیلویه بی سامان شده است.

کدام نیرو را این دو بزرگوار ساخته اند تا روزی بتوانیم آن را از مجاری رسمی عبور داده و قابلیت رای آروی هم داشته باشد.

در گچساران هم اگرچه با شدت خیلی کمتر با همین وضع روبروئیم. به جز غلامرضا تاجگردون کدام اصلاح طلبی را می شناسیم که بتواند هم اعتماد حاکمیت را داشته باشد و هم پایگاه مردمی؟

اصلاح طلبان گچساران در هنگامه ای که بی مهری خودی ها را دیدند سکوت پیشه کردند و برعکس دوستان کهگیلویه ای بر هم نتاختند و نتیجه اش را می بینیم.

در گچساران علیرغم هم انتقادات، درست است که دوره زمامداری آقای تاجگردون با استانداردهای اصلاح طلبی به خصوص در چینش افراد(که این هم شاید دلایل خاص سیاسی داشته باشد) سازگار نبوده است ولی لااقل ما در این فضاست که می توانیم نفس بکشیم.

سیدباقر! امروز هم روز توست.

تو نه باقرخانی، نه رقیب ستارخانی، نه با امیرکبیر سر جنگ داری و نه دوره دوره آنهاست و تو همچنان «سیدباقر» بویراحمد هستی و «سیدباقر» باقی می مانی.

روزی که حاج بهرام از محقق حمایت کرد، همه او را به باد انتقاد گرفتیم و سخنرانی نومیدکننده محقق در فلکه امام گچساران حق را به ما داد ولی چه می کرد مرد تکرارنشدنی؟

روزی که عارف را مجبور به انصراف کردیم تا یک اصولگرای تعدیل شده بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند، آن روز به اجبار تمکین کردیم و الان می دانیم بهترین کار را کرده ایم.

امروز اصلاحات در بویراحمد تو را صدا می زند و ناگزیری که دست کسی را بالا ببری وگرنه حکایت همان می شود که هیچ کس راضی به آن نیست.

دست کسی را بالا ببر که منافع جریانی و اعتقادی اصلاحات را تامین کند و اگر این بار دست دوستانت را بالا نبری، به معنای این است که دست دیگران را بالا برده ای و خود بهتر ازمن و ما میدانی چه می گویم.

از عواقب کارت نترس. حاج بهرام علیرغم اینکه دست یک اصولگرا را بالا برد ولی هنوز هم در اصلاح طلبان استان محبوب است و اسطوره مانده است.

نگذار لوای رقبایت با دستان خودت برفراشته گردد.

 


*