test
۳۰ آذر ۱۳۹۴

آقای روشنفکر بویراحمد را به سال ۴۲ برنگردانید

گفتمان روز:عبدالله وحدیانی
DSC_0219

کم نگفته‌اند و ننالیده‌اند از فاجعه قوم‌گرایی در هزاره سوم در کهگیلویه و بویراحمد که هنوز بیداد می‌کند و نتیجه‌اش نیز محرومیت و عدم توسعه یافتگی استان است.در این میان به جای ان که افقی به سوی توسعه و آگاهی گشوده شود هر روز شاهد تشدید مسائل قومیتی هستیم. نخبگان حوزه های مختلف که باید علیه این رفتارها موضع بگیرند و اعلام برائت نمایند خود عوامل اصلی این وضعیت و سوءاستفاده کنندگان از این جو هستند.
قصد نبش قبر و پرداختن به این نقیصه بزرگ تاریخی را ندارم و در این مجال نیز نمی گنجد چرا که همگان بر همه چیز واقف هستند.
از یکی از سیاسی‌ترین چهره‌های استان کهگیلویه و بویراحمد یعنی سید باقر موسوی گرفته که در سال گذشته برای احیاء خود مدعی شد که برخی‌ها بویراحمد را خرد می کنند تا شهرشان رشد کند و یا طیف مسعود حسینی که با عینک قومی از نیروی هزینه داده و شاخص جریانشان یعنی پیشوا عدول میکنند چون هم اقلیمی شان نیست و یا نیکبختی که طرفدارانش مدعی میشوند تنها اوست که می تواند بویراحمد را نجات دهد. همه و همه در این گرداب گرفتارند .و گویی دنبال معرفی ایلخانی و یا کدخدای منطقه هستند و نه انتخاب خادم ملت که حضرت امام خمینی(ره)بر ان تاکید داشتند. برخی نامزدها به خاطر یک رای بیشتر حاضر به  انجام هر کار و عمل نامقبولی و نامشروعی هستند.
هر چه قدر به موعد انتخابات نزدیکتر می شویم این رفتارهای ناپسند بیشتر نمود پیدا می کنند که از جمله می‌توان به رفتارها و تحرکات قومی یکی از نامزدها که در معادلات اجتماعی و سیاسی استان نه سابقه ای دارد و نه جایگاهی اشاره کرد.
آقای مهدی روشنفکر چند صباحی است همچون اکثر نامزدها اما با غلظت بیشتری با به راه انداختن کمپین قومی و مانور بر آن بی محابا در پی احیاء سنت های کهنه و ناپسندی است که مردم شریف استان برای حذف این سنت ها هرینه ی بسیاری پرداخت کردند.
همین چند روز پیش بود که همین نامزد و اطرافیانش با شعار قومیت و شعار (هر که نه بی ککاشه….)  و سوءاستفاده از احساست مردم جمعی را گرد آوردند تا خواسته یا ناخواسته دامن به آتشی برنند که نتیجه اش جزء تفرقه در استان چیزی نیست.
اما حرکت جالبتر انعکاس رسانه‌ای این نشست غیر سیاسی بود که در ابتدای گزارش نام تیره ها و طوایف آورده شد و جالب آنکه در موردی نام تیره هایی امده است و بعد نام طایفه جداگانه تا جلسه را با عظمت تر جلوه دهند.
طنز قضیه هم انجا بود که خود آقای روشنفکر نیز  در سخنانش به خطر قوم گرایی اشاره می کنند و تاکید دارند که باید مرزهای غلط بویراحمد سفلی و علیا و گرمسیری و سردسیری برداشته شود حال باید از جناب ایشان پرسید با چنین محفل قومی و سوءاستفاده از تعصبات قومی آیا چنین مرزهایی برداشته می شود؟آیا این مردم هویت و فکر سیاسی ندارند و یا شما هیچ برنامه‌ی توسعه ای ندارید که به جای انگشت نهادن بر اینکه فلانی کر کیست و فلانی خرزای کیست دنبال جذب آرای آنها باشید ؟ آیا صرف حضور یک کاکانی در جلسه چیز عجیب و غیر ممکنی است که باید نوشته شود ؟ مکر قرار است هر کسی در هر محفلی حرفی زد ان حرف در رسانه ها منعکس شود؟اصلا مگر درگیری و جنگ قومی است که حضور یکی از سپاهیان مقابل در جمع این طرفی این همه ذوق دارد؟
به نطر شما پذیرفتنی است و یا اصلا به صلاح استان است که فردا روز این بار در این طرف گروه قومی دیگر جمع شوند و شعار دهند؟
ما منکر نمی شویم که تصمیمات قومی و نگاه های قومی همیشه بوده و بخشی از آن هم بواسطه ساختار و بافتار قومی استان طبیعی است اما باید قبول کرد که این گونه نداشته ایم که یک فرد این همه از حیثیت و تاریخ طایفه اش هزینه شخصی نماید. مرسوم بوده است تیره و یا خانواده ای نامزدی را دعوت کنند و حمایت نمایند اما کم داشته ایم نامزدی خود را صرفا کاندید یک طایفه معرفی نماید. و با رفتارهای غیر سیاسی باید مراقب بود و از این فاجعه هراس داشت و بر همه آگاهان و روشنفکران جامعه فرض است که نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند و از پایین امدن جایگاه سیاست جلوگیری کنند.
نکته پایانی نقد بر رفتار کبنانیوز است. این پایگاه خبری متاسفانه نظارت مطلوبی بر اخبار و گزارشات خروجی ندارند و گاهی اجازه انتشار به هر مطلب سخیف و ضعیفی را می دهد. باید بداند که در قبال نسل‌های آینده مسئول و هرگز نباید تحت تاثیر فضای نامطلوب تبلیغات این جماعت رو به عقب را بخورند.


 1. ناشناس می‌گه:

  این گنده گویی،،به شما نمیاد،

 2. م. پ می‌گه:

  به نظر میرسد نویسنده ی مقاله بسیار مغرضانه و از روی عقده از یک کامنت که توسط یک نفر از میان ده ها هزار طرفدار آقای روشنفکر در یکی از سایتها گذاشته بود نهایت سوءاستفاده را کرده اند
  ” هرکه نه بی ککاشه ” آقای روشنفکر به شدت با قوم گرایی مخالفند و تا کنون بارها این موضوع را به طرفدارانش گوشزد کرده است.

 3. محمد می‌گه:

  آقای روشنفکر هرگز نگاه قومیتی نداشته وندارد.. امکان دارد یک طرفدار نااگاه حرفی بزند که صحیح نباشد.. ولی هستن کسانی که قوم وطایفه خود را سپهسالار بویراحمد ودنا مینامند.وسایرین را به سخره می گیرند.. لطفا عادلانه قضاوت کنید…

 4. محمد می‌گه:

  دکتر روشنفکر هرگز نگاه قومیتی نداشته وندارد… این افراد دیگری هستند که قوم وطایفه خود برتر و باعظمت تراز سایرطوایف میدانند..

 5. وتوچه براادر می‌گه:

  ببین این حرفا برای اونهایی بزنید که شماها راامتحان نداده باشد روشنفکر نه کار ی به قوم خاسی دارد ونه قبیله ای من از قوم اون نیستم ولی دروغکفتن های نامزدهای گذشته مردم را هشیار کرده

  • محسن می‌گه:

   جنابعالی بفرمایید مردم به کی رای بدن؟؟؟ اگه کسی رو میشناسی که ما را از محرومینت نجات میده به قران مجید قسم من حتما بهش رای میدم. پس نطق حرفی که همه میدونن فایده نداره.
   در ضمن هرکی بخاد رای بده به فامیلاش رای میده. در نهایت باید گقت به یاری خدا دکتر روشنفکر پیروز انتخابات است….

*