test
۲۹ مهر ۱۳۹۳

سفر محققان آلمان فرصت خوبی برای معرفی ذخیرگاه زیستکره دنا شد

 

کارشناس فنی محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت:سفر محققان آلمانی با دعوت و همکاری سازمان محیط کشور به منطقه حفاظت شده و ذخیرگاه زیشتکره دنا فرصت خوبی برای معرفی این پارک ملی شد.

 به گزارش گفتمان روز ،پارسا آرامشی نیا افزود: این هیات هفت نفره از نخبگان علمی رتبه پرفسور و دکترای محیط زیست با هدف معرفی قابلیت ها و شناخت مشکلات جنگل های دنا و بررسی علت خشکیدگی جنگل های زاگرس در سفر یک روزه خود از این مناطق بازدید کردند.

وی شناخت و معرفی ویژگی های خاص زیست محیطی، تنوع زیستگاه دخیرگاه زیستکره در این سفر اشاره کرد و افزود: سفر این هیات کارشناسان خارجی فرصت خوبی برای تبادل نظر در خصوص علت خشکیدگی جنگل های بلوط زاگرس، شناسایی و معرفی ظرفیت های طبیعی و جنگلی این منطقه شده است.

وی با اشاره به بارندگی سالانه 832 میلیمتری و ارتفاع بیش از دو هزار متری از سطح دریا در جنگل های دنا افزود: به دلیل وفور آب میزان آسیب دیدگی این منطقه از بیماری خشکیدگی درختان بلوط کمتر از بقیه نقاط کشور است.

وی بیان کرد: تنوع زیستی، گونه های گیاهی و منابع آب فراوان از ظرفیت های منحصر به فرد جنگل های دنا در کهگیلویه و بویراحمد است.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا با 80 کیلومتر طول و وجود70 در صد از گونه گیاهی و 169 گونه حیات وحش در شمال شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

دنا جزو محدود مناطق جهان است که در زیستکره ثبت شده و دارای 50گونه اندومیگ گیاهی منحصر بفرد جهان است.

دنا با 90هزار هکتار وسعت و با داشتن قله های پرشمار بالای چهارهزار متر از سطح دریا،دوهزار گونه گیاهی جزو زیستگاههای منحصربفرد کشور است و جمعیت غالب جانوری آن گونه های کل وبز است.

 


*