۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

نرخ ارز در حاشیه 2 هزار و 650 تومان تنظیم خواهد شد/ حذف یارانه پردرآمدها اولویت دولت نیست

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به کاهش قیمت ارز از 4 هزار تومان به زیر سه هزار تومان، گفت: تموج 10 درصدی در بازار ارز کم خواهد شد و قیمت ارز بر روی قیمت واقعی خود متوقف خواهد شد و ما به سمت یکسان سازی نرخ ارز پیش خواهیم رفت و بازار خود را در حاشیه نرخ 2 هزار و 650 تومان تنظیم خواهد کرد.

محمد باقر نوبخت در گفت و گو با  خانه ملت درباره موضوع مورد بررسی در جلسه امروز کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیرو هماهنگی انجام شده گزارش وضعیت آمایش سرزمین که وضعیت شاخصه‌های توسعه استان‌های مختلف را نشان می‌دهد در این جلسه بررسی شد.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: با توجه به اینکه لایحه برنامه ششم توسعه درسال جاری باید تهیه و تنظیم شود باید وضع موجود را شناسایی و وضع مطلوب را تعریف کنیم و نقشه راه بین وضع موجود و مطلوب تهیه شود.

وی افزود در گزارشی که ما به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه کردیم وضعیت موجود را با عدد و رقم مشخص کردیم و مصمم هستیم برای برنامه ششم بر روی نابرابری‌های موجود در استان‌ها متمرکز شویم تا بتوانیم در یک برنامه پنج ساله توازن و تعادل منطقه‌ای را جایگزین نابرابری‌ها کنیم.

نوبخت با بیان اینکه برای هر حرکتی نیازمند به یک برنامه هستیم گفت: بهترین محملی که برنامه ششم می‌تواند داشته باشد محملی است که برای توازن بین مناطق انجام می‌شود.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره برنامه اشتغال‌زایی دولت با توجه به شعار سال گفت: تردید نکنید که ما هم برای مهار تورم نیاز به عرضه بیشتر داریم در برابر تقاضایی که در حال حاضر وجود دارد و برای عرضه بیشتر هم نیازمند به تولید هستیم، وقتی تولید بخواهد صورت بگیرد یک بخش از عواملش نیروی انسانی و مسأله اشتغال است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وی افزود: از اینکه ما بیش از 5400 میلیارد تومان از منابع ناشی از اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را می‌خواهیم به بخش تولید اختصاص دهیم و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهیم تا فرصت شغلی ایجاد کند در فرایند پایانی تولید نیز بتوانیم عرضه را افزایش دهیم و تعادلی بین عرضه و تقاضا به وجودآوریم که این می‌تواند از افزایش قیمت‌ها و رشد آن جلوگیری کند.

نوبخت گفت: در صددیم در سال جاری که سال رونق اقتصادی است پس از دو سال رکود شاهد افزایش اشتغال، کاهش نرخ تورم و افزایش سرمایه‌گذاری باشیم.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره تصمیمات دولت در فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: تا این تاریخ که با شما صحبت می‌کنم رأس بیست و دوم هر ماه یارانه‌های نقدی به حساب همه خانوارهای ثبت نام شده واریز می‌شود.

وی در ادامه از کسانی که از دریافت یارانه انصراف داده‌اند تشکر کرد و گفت:‌در همین جا لازم می‌دانم تا از کسانی که با اعلام انصراف از یارانه و عدم ثبت نام این فرصت را برای ما به وجود آوردند تا بتوانیم هم به بخش تولید و بهداشت و درمان کمک کنیم تا شاهد کاهش هزینه‌های درمان مردم باشیم تشکر کرد.

نوبخت با بیان اینکه منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها به هیچ وجه صرف تأمین کسری بودجه هزینه‌های جاری و عمرانی نخواهد شد افزود: 11 هزار و 300 میلیارد تومان هم از خزانه علاوه بر درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای تولید و بهداشت و درمان و خدمات مردمی اختصاص دادیم.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها به هیچ وجه برای تأمین درآمدهای دولت نیست گفت: همان‌طور که بارها گفته‌ام دولت به هیچ وجه خواهان افزایش قیمت‌ها نیست چون می‌داند که افزایش قیمت عوامل مختلف بر روی قیمت تمام شده محصولات اثر فزاینده خواهد داشت و مردم را متاذی می‌کند، ما به هیچ وجه قصد اذیت مردم را نداریم و هدفمان این است که با کاهش نرح تورم بتوانیم برای مردم رفاه بیشتری را تأمین کنیم.

وی در ادامه درباره برنامه دولت مبنی بر کاهش میزان دریافت کنندگان یارانه گفت: سیاست‌های پولی و مالی دولت در سال گذشته و بودجه سال جاری حاکی از آن است که سیاست‌های انبساطی را در پیش نگرفتیم و تمام تلاشمان این بود که حجم پول را کنترل کنیم چون به حد کافی پول در اقتصاد ما وجود دارد.

نوبخت با بیان اینکه بودجه سال جاری بر خلاف همه سال‌های گذشته انقباضی و رقمش از بودجه سال گذشته کمتر بود افزود: تمام تلاش دولت این بود که حجم پول را در جامعه کاهش دهد از این رو بودجه عمومی کشور را که در سال گذشته 210 هزار میلیارد تومان بود را در سال جاری به 195 هزار میلیارد تومان تقلیل دادیم.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهورافزود: با تنظیم مخارج دولت سعی کردیم تعادل بودجه ای را برقرار کنیم و شما شاهد بودید که سال 92 را بدون کسری بودجه به پایان رساندیم هرچند که درآمدها به اندازه کافی کسب نشد اما مخارج را به همان اندازه تقلیل دادیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم با اجرای سیاستهای درست نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، افزود: همان طور که تاکنون بیان کردیم و به حرفمان مقید هستیم به همه ثبت نام شدگان یارانه پرداخت می کنیم اما به کسانی که بر اساس اطلاعاتمان می دانیم نیاز بیشتری دارند در راستای تامین امنیت غذایی آنها علاوه بر یارانه نقدی یارانه غیرنقدی هم در نظر گرفتیم.

نوبخت با بیان اینکه هیچ ریالی ناشی از افزایش قیمتها را برای افزایش درآمد دولت به کار نمی بریم و در  راه مناسب تر همچون یارانه نقدی، تولید و سلامت مردم صرف خواهیم کرد، گفت: اگر کاستی هایی وجود داشته باشد از مردم عذر خواهی می کنیم و اگر بفهمیم کاستی ها ناشی از نادرستی سیاستهاست حتما آنها را اصلاح خواهیم کرد.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچ شانی جز خدمتگذاری برای مردم برای خود قایل نیستیم،‌ درباره احتمال حذف 10 میلیون پردرآمد که از سوی وزیر اقتصاد مطرح شد،‌ گفت: قطعا زمانی که وزیر دولت مطلبی را اعلام کند مبتنی بر واقعیات است و  ما موظفیم کسانی را که اطلاعات نادرستی دادند را طبق تبصره 21 قانون بودجه جریمه کنیم، اما در حال حاضر اولویت ما این نیست.

وی افزود: با اعلام حذف یارانه افراد پردرآمد یک تشویش ذهنی پس از ماهها توضیح ایجاد می شود و دوباره یک گمانه زنی برای مردم ایجاد خواهد شد.

نوبخت گفت: انرژی زیادی صرف کردیم تا به نیازمندان اعلام کنیم یارانه آنها حذف نخواهد شد واعلام بازبینی این دغدغه را برای نیازمندان ایجاد خواهد کرد.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوردر این باره که چرا تعداد انصراف دهندگان از یارانه کم بود و در این باره که برخی علت را وضعیت اقتصادی و برخی عدم اعتماد به دولت و برخی تبلیغات زیاد در صداو سیما می دانند،‌ افزود: عده ای علاقه مند بودند تا فرصتی را پیدا کرده و بگویند مردم به دولتی که 8 ماه از انتخاب آن نگذشته است اعتماد ندارند و مردم به تردید افتادند و تحلیلشان ا زمیزان کم انصراف دهندگان عدم مقبولیت دولت است.

وی افزود: عده ای هم به سیاستهای تبلیغاتی و رسانه ملی معترض بودند سعی کردند زحمات رسانه ملی را زیر سوال ببرند اما من فکر می کنم مردم ما مردم فهیمی هستند و آنچه که بود ما به آنها گفتیم.

نوبخت با اشاره به انصراف 2 میلیون و 480 هزار نفر از مردم از دریافت یارانه،‌گفت: بیش از 1200 میلیارد تومان از حساب مردم به درآمد هدفمندی اضافه شد که باید در مقابل آنها کرنش کنیم و دست آنها را ببوسیم.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوربه انتخاب مردم در انصراف و ثبت نام یارانه اعتماد داریم، افزود: نمی توان برخی گمانه زنی ها و تمایلات خود را به مردم قالب کنیم چراکه مردم می دانند به چه چه جهتی یارانه ها را گرفتند و به چه جهتی انصراف داده اند.

وی با اشاره به تحلیل های محرک از سوی برخی افراد خاص گفت: در برخی رسانه ها و سایت های محدود عده ای با گرایش های سیاسی خاص به نوعی تبلیغ سوء می کردند و مسائل را به هم وصل می کردند تا مردم این احساس را داشته باشند که اگر از دریافت یارانه انصراف دهند پولش صرف جشن های شاهانه می شود.

نوبخت  ضمن احترام به کسانیکه از دریافت یارانه انصراف داده اند، تصریح کرد: پیش افرادی که ازدریافت یارانه نقدی انصراف داده اند شرمنده هستیم که چرا اصلا کاری انجام داده ایم که نیازمند دریافت یارانه باشند، این برای مسئولان نیز باید انگیزه بیشتر برای خدمت ایجاد کند تا مردم مستغنی باشند.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهورتاکید کرد: انصراف دهندگان از یارانه نقدی بدانند که یارانه آنها صرف خدمات عمومی که خودشان و هموطنان از آنها استفاده می کنند می شود.

وی در ادامه درباره نوسانات بازار ارز و اینکه آیا این موضوع ناشی از تعدیل نرخ سود بانکی است یا خیر افزود: اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه ها بیش از هفت ماه افکار عمومی را به خود معطوف کرده که حاصل آن می تواند همراه با افزایش قیمت ها و بی ثباتی موقت و یا عدم اطمینان نسبت به قیمت ها در آینده به وجود آورند؛ از سوی دیگر منابعی که در اقتصاد ما وجود دارد و ما از آن به نقدینگی یاد می کنیم در بازارهای مختلف وجود دارد.

نوبخت گفت: بورس تحولات و تموجاتی در این راستا داشته که در حال حاضر به سرعت خود را پیدا کرد و وضعیت بورس حکایت از روبه صعود بودن شاخص کل دارد و تا حدی آرامش ایجاد شد؛ در بازار ارز نیز تحت فشار ناشی از افزایش تقاضا در نوروز و تقاضای فصلی و کاهش عرضه ارز نوسان دارد.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوربه دو سیاست برای کنترل بازار ارز اشاره کرد و گفت:‌ با توجه به اینکه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به بازار ارز سر ریز می شود و ارز مورد نیاز بخش تولید را بانک مرکزی با قیمت مبادله ای تامین می کند انتظار داریم نرخ ارز در بازار آزاد به قیمت واقعی در بودجه نزدیک شود.

وی با تاکید بر اینکه بازار ارز به زودی متعادل خواهد شد، افزود:مردم به خوبی می دانند که ریسک این بازار برای سرمایه گذاری بسیار بالاست و علی رغم اینکه دولت در بازار مداخله نمی کند اما  دولت اجازه افزایش قیمت را هم نمی دهد و مردم را بی دفاع در مقابل عدم تعادل ها قرار نمی دهد و از مردم دفاع می کند.

نوبخت با اشاره به کاهش قیمت ارز از 4 هزار تومان به زیر سه هزار تومان، گفت: تموج 10 درصدی در بازار ارز کم خواهد شد و قیمت ارز بر روی قیمت واقعی خود متوقف خواهد شد و ما به سمت یکسان سازی نرخ ارز پیش خواهیم رفت و بازار خود را در حاشیه نرخ 2 هزار و 650 تومان تنظیم خواهد کرد.

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوربا بیان اینکه هیچ رابطه و هم بستگی بین نرخ سودبانکی و نرخ ارز در این مقطع وجود ندارد،‌افزود: منابعی که برای کسب سود در بانکها سرمایه گذاری نشده به سمت بازار سرمایه خواهد رفت./


*