۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

زمین پاک، بستر حیات پاک

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز:

 سرازیرشدن فاضلاب های خانگی،پسماند واحدها و شهرک های صنعتی،دفع نازیبای زباله های خانگی و ساختمانی و رهاسازی انواع مواد پلاستیکی در طبیعت، حیات زمین این زیباترین گهواره حیات را به مخاطره انداخته است.

علرغم اهمیت مقوله حیاتی ضرورت حفظ محیط زیست و زمین پاک اما آلودگی های زیست محیطی تنها مختص شهرها ، مناطق مسکونی و روستاها نیست، بلکه زیباترین مواهب طبیعی و تفرجگاهی نیز از آثار زیانبار نامهربانی به زمین و طبیعت بی نصیب نمانده است و هر روز بر این مشکل افزوده می شود.

نامگذاری روز دوم اردیبهشت به عنوان ˈروز زمین پاک ˈ فرصتی است برای تامل بیشتر به اهمیت نقش حیاتی زمین و ضرورت بازنگری در برنامه ها و احساس مسوولیت همگانی بیشتر نسبت به مقوله حفظ محیط زیست و داشتن زمین پاک است، زیرا زمین بستر حیات پایدار است.

آلودگی منابع آب ها با تولید سالانه 5 میلیارد مترمکعب فاضلاب در کشور، قطع درختان، گیاهان طبیعی ، ورود مواد صنعتی و سمی به رودخانه ها و رها سازی زباله های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف در زیباترین مکان های سیاحتی و طبیعت از ناخوشایندترین آثار زیانبار بی توجهی به مقوله حفظ محیط زیست و زمین پاک است.

این روزها که طبیعت این زیباترین موهبت الهی انگار تازه متولد شده است،وجود انواع زباله های سرگردان از جمله سفره های پلاستیکی ،انواع دبه های آب و نوشابه در بهشت طبیعت حاشیه حیاتی ترین آبشارها ، رودخانه ها و سبزه زارها ی طبیعت دوردست از زندگی ماشینی همه و همه نتیجه بی توجهی به طبیعت، غفلت از حق داشتن محیط زیست زیبا و نادیده گرفتن حقوق شهروندی است.

آب ها از حیاتی ترین موهبت های زمین است اما این منابع بازخوب حفظ نمی شود زیرا براساس آمار در کشور سالانه 32 میلیارد متر مکعب فاضلاب تولید می شود که 28 میلیارد مترمکعب مربوط به زهاب کشاورزی و نزدیک به پنج میلیارد مترمکعب مربوط به پساب شهری است.

در کشور میزان پوشش شبکه های فاضلاب حدود 40 درصد است که این شاخص در استان کهگیلویه وبویراحمد 20 درصد است که پایین بودن این شاخص ها به لحاظ اهمیت حفظ منابع آب و جلوگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از فاضلابهای خانگی ، ضرورت سرمایه گذاری در این بخش را دوچندان می کند.

علاوه بر فرایند توسعه زندگی ماشینی،اجرای طرحهای صنعتی، عمرانی ، راهسازی ،آتش سوزی ها ، خشکسالی و دیگر بلایای طبیعی که خسارات جبران ناپذیری به سیمای طبیعی زمین وارد کرده است ،بهره برداری ناصحیح از منابع حیاتی زمین از جمله جنگلها و مراتع تخریب بستر حیات پایدار را در فرایند گذشت زمان دامن زده است.

به گفته برخی کارشناسان سالانه حدود یک میلیون هکتار از زمینهای کشور بیابانی می شود که این وضعیت خوشایندی برای زمین عنوان بستر توسعه پایدار نیست.

نگه داری چند برابری دام در مراتع و فقر پوشش گیاهی زمین هر روز روند فرسایش خاک،رانش زمین و تغییر اکوسیستم خاک و طبیعت و ناپایداری بستر حیات را تشدید می کند.

براساس آمارها میران نگه داری دام در کشور بیش از 5/2 برابر ظرفیت مراتع است که این امر از زیانبارترین پیامدهای تخریب محیط زیست محسوب می شود.
http://img7.irna.ir/1393/13930202/81132531/81132531-5641399.jpg
52درصد وسعت کل کشور را مراتع تشکیل داده است و درحالی ظرفیت مراتع کشور جوابگوی 37 میلیون واحد دامی است اما 83 میلیون واحد دامی در مراتع کشور نگهداری می شود که پیامدهای سو چرا و نگه داری بی رویه دام در طبیعت و حتی همجواری مناطق مسکونی وشهرها داشتن زمین پاک را دیگر به رویا تبدیل نموده است.
http://img7.irna.ir/1393/13930202/81132531/81132531-5641397.jpg
حال زمین اینک از تلاطم این همه نامهربانی ،تعرض ، سودجویی و ضعف مدیریت خوب نیست در حالی که زمین بستر حیات و توسعه پایدار است و پایداری آن و پایداری حیات موجودات زنده در آن نیازمند برنامه های علمی و همکاری بیش از پیش همگانی است.

http://img7.irna.ir/1393/13930202/81132531/81132531-5641398.jpg
تلاش برای ساماندهی پساب های صنعتی، فاضلاب های خانگی مناطق شهری و روستایی ، دفع بهداشتی زباله ها ، جلوگیری از انتشار زباله در طبیعت،پیشگیری از آلودگی منابع آب وظیفه ملی است که نیازمند اقدامات اجرایی و عملیاتی بیش از پیش است.

از 16شهر کهگیلویه وبویراحمد تنها یک شهر دارای شبکه فاضلاب شهری است که این امر بیانگر بی توجهی به مقوله حفظ محیط زیست ، مدیریت فاضلابهای خانگی و کمک به حفظ سلامت منابع آب زیرزمینی است.

http://img7.irna.ir/1393/13930202/81132531/81132531-5641396.jpg
اینک باید بی محابا گفت، نازیبایی امروز زمین زیبای دیروز غفلت همگانی و نتیجه نبود عزم ملی و همگانی در حفظ این گهواره حیات بانشاط است و حال باید به اهمیت حفظ این خوان موهبت خداوند، ثروت ملی و امانت نسل های آینده با احساس مسوولیت بیشتر بنگریم و از این رو، زمین پاک، بستر حیات پاک را بیش از این تخریب نکنیم ./ایرنا


*