۲۰ فروردین ۱۳۹۳

حکایت مظلومیت طبیعت همچنان باقیست/ حمله به محیط بانان دنا

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

 حکایت مظلومیت طبیعت همچنان در کهگیلویه و بویراحمد باقیست و شکارچیان در آغاز بهار هم دست از جان حیات وحش پارک ملی دنا و محیط بانان برنداشتند و با صدای شلیک تفنگهایشان آرامش را از دنا گرفتند و یک محیط بان را نیز زخمی کردند.

به گزارش گفتمان روز، مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد و در راس آنها منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا همیشه مورد طمع شکارچیان استانی و غیر استانی بوده و محیط زیست و گونه های نادر جانوری و گیاهی این منطقه را مورد تعرض قرار می دهند.

در وسعت 93 هزار و 660هکتاری دنا، 77 گونه پرنده، 24 گونه جانوری پستاندار، 20 گونه آبزی و 39 خزنده زندگی می کنند.

پلنگ، کل وبز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، موش خرما، سنجاب جنگلی، خرگوش، سمور، راسو، گراز، خفاش نعل اسبی، گربه، کاراکال، گربه شنی، گربه پالاس، خفاش گوش بلند، سگ آبی، تشی و چندین گونه دیگر از مهمترین گونه های جانوری این منطقه است.

شکارچیان پیوسته در کمین این گنجینه اند و محیط بانان تلاشگر در پی ردی از شکارچیان تا زخمی بر چهره طبیعت زیبای این دیار زده نشود.

اما شکارچیان سودجو با تجاوز و دست اندازی به این زیست بوم ارزشمند، آرامش را از حیات وحش کم نظیر آن گرفته و حتی محیط بانان را نیز بارها مورد حمله قرار داده اند.

در سال گذشته محیط بانان این استان چندین بار مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و یا مضروب شده اند.

“علی افشار”،”وحید ترحمی”،”محمد فصیح مفرد” و چندین و چند محیط بان دیگر در سال گذشته مجروح و مضروب شدند و بارها جان این پاسداران طبیعت در درگیری مسلحانه با شکارچیان به خطر افتاد.

حمله به محیط بانان دنا در سال جدید کلید خورد

اما سکانسی دیگر از مظلومیت محیط بانان در پارک ملی دنا طی روزهای اخیر کلید خورد و محیط بانی دیگر مجروح شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: در یکی از شب های اخیر طی گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان در پارک ملی دنا، در ساعت دو نیمه شب دو محیط بان سرباز به منطقه اعزام می شوند.

جمشید عبدی پور می افزاید: این محیط بانان در ایست بازرسی از یک خودرو با خودرو های دیگری مواجه می شوند که پس از آن خودرو در محل حضور می یابند.

وی بیان می کند: در این حین یکی از خودرو ها این سرباز محیط بان را زیر می گیرد و همگی متواری می شوند.

عبدی پور می گوید: در پی این حادثه پای این محیط بان در ناحیه ساق پا دچار شکستگی شد و طی روزهای اخیر تحت عمل جراحی قرار گرفت.

وی عنوان می کند: هم اکنون پیگیریهای لازم برای شناسایی ضاربین این محیط بان در دست انجام است.

دستگیری دو گروه شکارچی در درگیری مسلحانه

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همچنین از دستگیری دو گروه شکارچی در یک درگیری مسلحانه در دنا خبر می دهد.

عبدی پور می افزاید: این شکارچیان که از یکی از استانهای همجوار به دنا آمده بودند، اقدام به شکار دو راس بز و یک راس برغاله کوهی کرده بودند.

وی بیان می کند: از این افراد چهارقبضه سلاح برنو، ژ3 و ساچمه زنی کشف و ضبط شد و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی تصریح می کند: حیات وحش این استان پیوسته مورد تعرض متخلفین قرار می گیرد اما با تلاش محیط بانان این گنجینه خدادادی همیشه در امان مانده و شکارچیان ناکام شده اند.

تعداد محیط بانان کمتر از استاندارد جهانی است

فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان تعداد محیط بانان مناطق حفاظت شده در کهگیلویه و بویراحمد را کمتر از استاندارد جهانی می داند و می گوید:  با این حال آنها از هیچ کوششی برای حفاظت از طبیعت بکر این استان کوتاهی نمی کنند.

عبدی پور کمبود محیط بان را یکی از مهمترین مشکلات محیط زیست استان عنوان می کند و می افزاید: هم اکنون مناطق حفاظت شده این استان تنها یک چهارم استاندارد جهانی محیط بان دارند.

وی ادامه می دهد: هم اکنون برای هر سه هزار هکتار از مناطق حفاظت شده استان یک نیرو وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، معلوم نیست حکایت مثلث حیات وحش، محیط بان و شکارچی تا کی ادامه دارد و برنده این قصه کیست اما آنچه مشخص است مرگ تدریجی طبیعت و محیط زیست است که به دلیل سودجویی و بی توجهی انسانها رقم می خورد.


*