۱۰ فروردین ۱۳۹۳

منتظر برخورد قاطع دادگاه سی‌سخت با قاتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم هستیم

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به دستگیری مجدد قاتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم این بار در پارک ملی دنا گفت: منتظر برخورد قاطع دادگاه سی‌سخت با قاتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم هستیم.

عطا پورشیرزاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با بیان اینکه محیط‌بانان دنا با همه مشکلاتی که دارند در برخورد با متخلفان و دستگیری آنها بسیار موفق عمل کرده‌اند، اظهار کرد: وقتی می‌بینیم که در سال گذشته نسبت به سالیان قبل تعداد کل و بزهای پارک ملی دنا تا 900 رأس افزایش پیدا می‌کند بی‌شک بخش عمده‌ای از این موفقیت مرهون تلاش محیط‌بانان این پارک است.

وی گفت: محیط‌بانی کاری سخت و دشوار است که باید برای حفظ محیط زیست و گونه‌های نادر حیاط وحش این استان آن‌ها را یاری کنیم و بیشتر به فکر رفع مشکلاتشان باشیم.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد دستاورد محیط‌بانان در سال گذشته نسبت به سال‌های قبل را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: در آخرین اقدام خوب و ارزنده آن‌ها قاتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم بار دیگر و این بار در پارک ملی دنا دستگیر شد.

پورشیرزاد افزود: ماجرای قتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم جنجال بزرگی برپا کرد که قلب همه مردم کشور و طبیعت‌دوستان را جریحه‌دار کرد.

این مسئول ادامه داد: پس از اجرای حکم این شکارچی سنگدل بار دیگر شاهد تخلف وی در پارک ملی دنا بودیم که با درایت محیط‌بانان دنا این فرد دستگیر و احراز هویت شد.

وی با بیان اینکه قاتل خرس‌های قهوه‌ای سمیرم با یک قبضه سلاح جنگی کلاشینکف و 30 تیر در پارک ملی دنا دستگیر شد، تصریح کرد: این شکارچی سابقه‌دار و البته سنگدل اکنون در اختیار دادگاه شهر سی‌سخت قرار دارد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد با قدردانی از همکاری همه جانبه دستگاه قضایی این استان با محیط زیست در برخورد با شکارچیان متخلف ابراز داشت: اکنون از دستگاه قضا در این استان انتظار داریم با حکم قاطع قانونی خود مانع دست‌درازی مجدد چنین افرادی به محیط زیست شوند.

به گزارش فارس، پس از آنکه ماجرای کشتار پر درد و رنج یک خانواده خرس قهوه‌ای در ارتفاعات سمیرم با دستگیری یکی از شکارچیان و محاکمه وی در دی ماه سال 91 و صدور رای محکومیت وی و همدست فراری‌اش به هجده ماه حبس تعزیری ختم شد، هر چند رای دادگاه خفیف به نظر می‌رسید، اما این امید می‌رفت که دست کم این فرد دیگر در محدوده حیات وحش مشاهده نشود.

«ح-الف»، قاتل خرس‎های سمیرم که در کارنامه‌اش هم معلمی مدارس ثبت شده بود و هم دستگیری بابت شکار غیر مجاز، پس از آنکه در 27 دی ماه سال 91 به 18 ماه حبس تعزیری محکوم شد و بنا بر رای دادگاه، از حمل سلاح شکاری به مدت پنج سال منع شد، چند روز پیش، هنوز 18 ماه از محکومیتش نگذشته در پارک ملی دنا در حالی دستگیر شد که به جای سلاح شکاری، سلاح جنگی همراه داشت!

جمشید عبدی‌پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر گفت: این شکارچی متخلف برای شکار به پارک ملی دنا آمده بود که پس از تعقیب و گریز توسط محیط‌بانان این پارک، پیش از اقدام به هرگونه شکار در حالی دستگیر شد که یک اسلحه جنگی و 30 عدد فشنگ همراه داشت.


*