۳ اسفند ۱۳۹۲

شناسایی و کنترل نامحسوس شکارچیان سابقه‌دار بخش سرفاریاب

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه از شناسایی شکارچیان سابقه‌دار مناطق اطراف کوه نیر به خصوص در بخش سرفاریاب خبر داد و گفت: این شکارچیان به صورت نامحسوس تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

سیدقدرت علی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به تلاش اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه برای حفاظت از حیات وحش و مناطق حفاظت‌ شده اظهار داشت: در برخی از مناطق به این دلیل که تحت حفاظت نیستند و محیط بان وجود ندارد، شکارچیان آزادانه به کشتار حیات وحش می‌پرازند.

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه اضافه کرد: به رغم برخی مشکلات از جمله کمبود محیط بان، این نهاد بر خود می‌داند که به صورت جدی از حیات وحش مناطق مختلف حفاظت کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از مناطق مانند کوه نیر دارای گونه‌های نادر جانوری و گیاهی است عنوان داشت: همین مسئله باعث شده که محیط زیست نگاه ویژه‌ای به کوه نیر داشته باشد.

کنترل نامحسوس شکارچیان سابقه‌دار بخش سرفاریاب

علی‌پور از گشت‌های مداوم و نامحسوس محیط بانان در کوه نیر و کمک گرفتن از نیروهای محیط‌یار در بخش سرفاریاب و روستاهای اطراف کوه نیر برای حفاظت از محیط زیست این کوه یاد کرد و افزود: با کمک محیط یاران ساکن در بخش سرفاریاب اطلاعات دقیق و موثقی از شکارچیان غیرمجاز به دست ما رسیده است، که همین اطلاعات کمک شایانی در شناسایی و تحت تعقیب قرار دادن شکارچیان به ما می‌دهد.

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه اذعان داشت: با کارهای شناسایی و اطلاعاتی که از سوی اعضای شورای‌ شهر و دهیاری‌های بخش سرفاریاب و نیز محیط یاران به دست محیط زیست رسیده از این به بعد شکارچیان غیرمجاز و قاتلان حیات‌وحش در بخش سرفاریاب دیگر حاشیه امنی نخواهند داشت.

وی از وجود «خرس قهوه‌ای» و «کبک دری» در کوه نیر به عنوان دو گونه غالب و شاخص در این کوه یاد کرد و افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته شکارچیان و قاتلان حیات وحش در یک حاشیه امن و به صورت ناجوانمردانه اقدام به شکار این گونه‌های نادر می‌کردند و آب هم از آب تکان نمی‌خورد.

جرائم سنگین در انتظار شکارچیان کوه نیر

علی‌پور تصریح کرد: قاتلان حیات وحش «کوه نیر» مطمئن باشند که دست بردن به ماشه برای شکار وحوش در این کوه عواقب تلخی را برای آنها در پی خواهد داشت و زندان و جرائم سنگین در انتظار آنها خواهد بود.

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه با تقدیر از تلاش دوستداران محیط زیست و نیز اعضای شوراهای شهر و روستا در بخش سرفاریاب در کمک به محیط زیست ابراز داشت: انتظار داریم که تمامی ساکنان بخش سرفاریاب خود را همیار محیط زیست بدانند و تمام تلاش خود را برای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کوه زیبا و باشکوه نیر بکار گیرند.

وی افزود: کوه نیر از وسیع‌ترین و مرتفع‌ترین کوه‌های استان است و بعد از کوه دنا دارای بیشترین تنوع در گونه‌های جانوری و گیاهی است و تمام شرایط لازم برای تبدیل شدن به منطقه حفاظت شده را دارد.

علی‌پور تاکید کرد: با اقداماتی که در راستای حمایت از حیات وحش کون نیر صورت گرفته و همکاری بی‌شائبه اهالی‌ سرفاریاب امیدواریم که هرچه زودتر امنیت را به این کوه و حیات وحش آن بازگردانیم.


برچسب ها : ، ، ،

*