۲۹ بهمن ۱۳۹۲

دنانشینان برای نجات حیات وحش به کمک محیطبانان آمدند/ دنا سربلند از همت مردمانش

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

 دنای سفید پوش اگرچه زخمهای زیادی از سودجویان و فرصت طلبان خورده اما در این زمستان سرد و سوزان صحنه های بیادماندنی از همکاری مردم دنانشین با محیط بانان پارک ملی دنا را نیز کم ندیده که برای نجات حیات وحش منطقه از برف و سرما، جان در طبق اخلاص نهادند.

به گزارش گفتمان روز ، در وسعت 93 هزار و 660هکتاری دنا، 77 گونه پرنده، 24 گونه جانوری پستاندار، 20 گونه آبزی و 39 خزنده زندگی می کنند.

پلنگ، کل وبز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، موش خرما، سنجاب جنگلی، خرگوش، سمور، راسو، گراز، خفاش نعل اسبی، گربه، کاراکال، گربه شنی، گربه پالاس، خفاش گوش بلند، سگ آبی، تشی و چندین گونه دیگر از مهمترین گونه های جانوری این منطقه است.

حیات وحش پارک ملی دنا امسال زمستان سختی را گذراند. در سال جاری سرما زودتر از همیشه به دنا آمد و اینگار به این زودی هم قصد رفتن ندارد.

بارش هفت برف زمستانی طی دو ماه اخیر در کنار فرصت طلبی شکارچیان، زندگی را بر حیات وحش دنا سخت کرده است و شاید آنها بیش از همیشه منتظر آمدن بهار باشند.

زمستان امسال برای محیط بانان هم به سختی می گذرد. در روزهایی که به دلیل سردی هوا و بارش برف در ارتفاعات، وحوش به سمت دامنه های دنا و ارتفاعات پائین‌تر کوچ می کنند تا از سرمای زمستانی در امان بمانند، جنگ نابرابر محیط بانان با شکارچیان هم شدت گرفته است.

10پاسگاه محیط بانی در دنا این روزها رنگ آسایش به خود ندیده اند و هر لحظه باید گوش محیطبانان به پژواک کوه باشد و چشمشان به جنگل تا غریبه ای آرامش طبیعت را بر هم نزند و سکوتش را نشکند.

در کنار این، محیط بانان پر تلاش دنا که تعدادشان کمتر از استانداردهای جهانی است، علاوه بر نگرانی از تجاوز شکارچیان به منطقه نگران برف وسرما و کمبود علوفه در دنا نیز هستند.

با این حال بارش شدید برف و کمبود علوفه موجب شده برخی از حیات وحش به پایین دست دنا و در حاشیه روستاهای این منطقه تجمع کنند تا رفتاری متفاوت از مردم حاشیه دنا ببینند. برخی از روستانشینان همچون مردم روستای “آب سپاه” و “میمند” به این گونه های جانوری پناه دادند و برخی سودجویان نیز دست به اسلحه بردند.

در روزهایی که برف سنگین به ارتفاع بیش از یک متر پارک ملی دنا را سفید پوش کرده بود، محیط بانان دنا بیش از همیشه نگران کل، بز، قوچ و میشهای دنا بودند که اکنون خطر گرسنگی آنها را تهدید می کرد.

با این حال راههای صعب العبور مناطق حفاظت شده مسدود بود و درخواست محیط زیست از استانهای همجوار برای اختصاص یک بالگرد به محیط زست برای توزیع علوفه اجابت نشد. اما محیط بانان خود دست به کار شدند و با امکانات ناچیز خود اقدام به بازگشایی جاده ها و توزیع علوفه کردند.

توزیع 18 تن علوفه در دنا با همکاری مردم

رئیس پارک ملی دنا در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید:  طی بارش های اخیر برف محورهای منتهی به زیستگاههای مهم حیات وحش از جمله محورهای “آبسپاه” به سایت گوزن زرد ایرانی، پاسگاه “آبسپاه” و “خونگاه” ،”خفر” و “سیور” مسدود شده بودند.

علی افشار می افزاید: این مسئله دسترسی محیط بانان به مناطق را با مشکل مواجه کرده و راه را بر توزیع علوفه در این مناطق بسته بود.

وی بیان می کند: از طرفی شکارها هم به پایین دست می آمدند و خطر تصادف در جاده های آسفالته و شکارچیان آنها را تهدید می کرد.

افشار می گوید: برای توزیع علوفه بین این مناطق ابتدا اقدام به بازگشایی محورهای ارتباطی کردیم و پس از آن محیط بانان با کمک مردم منطقه در برف اقدام به توزیع علوفه برای کل وبز، قوچ و میش کردند.

افشار ادامه می دهد: در مجموع 18تن علوفه توسط مردم روستاهای حاشیه دنا و محیط بانان در خط پارک ملی دنا توزیع شد.

رئیس پارک ملی دنا می گوید: در نقاطی که امکان رفتن نبود، محیط بانان و مردم علوفه را به دوش می کشیدند و با خود به خط رأس کوه و کوهپایه می بردند.

وی بیان می کند: تنها در منطقه “خفر” و “سیور” امکان بردن علوفه با تراکتور وجود نداشت که علوفه ها را بار قاطر کردیم و در آن مناطق توزیع نمودیم.

دنانشینان به حیات وحش پناه دادند/ تقدیر از اهالی آبسپاه و میمند

 وی همکاری مردم روستاهای “میمند” و “آب سپاه” را ستودنی عنوان می کند و می افزاید: مردم این دو روستا حتی در روزهایی که محورهای ارتباطی بسته بود و شکارها و پرندگان به کنار روستا ها آمده بودند، به صورت خود جوش به آنها علوفه و دانه دادند.

افشار که ابتدای امسال مورد حمله مسلحانه شکارچیان قرار گرفت و اولین جانباز محیط زیست استان لقب یافت به فرصت طلبی شکارچیان هم اشاره می کند و می گوید: برخی از شکارچیان هم از این فرصت استفاده کرده و اقدام به شکار کردند.

وی بیان می کند: این گونه های جانوری پناهنده هستند و باید همه مردم از آنها حفاظت کنند و اجازه ندهند افراد سودجو و فرصت طلب آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند.

دستگیری 17 شکارچی کبک و کل در برف

افشار تصریح می کند: در این رابطه 17 شکارچی که 17 کبک و چهار رأس کل کرده بودند دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد که 11 درصد مساحت این استان را تشکیل می دهند این روزها از کمبود محیط بان رنج می برند.

سالهاست که مسئولین محیط زیست استان به این مسئله اشاره می کنند و یک لشکر را هم برای حفاظت از این مناطق در برابر شکارچیان سودجو کم می دانند.

تعداد محیط بانان یک چهارم استاندارد جهانی است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در این خصوص می گوید: تعداد محیط بانان در این استان متناسب با وسعت مناطق حفاظت شده نیست.

جمشید عبدی پور می افزاید: هم اکنون مناطق حفاظت شده این استان تنها یک چهارم استاندارد جهانی محیط بان دارند و برای هر سه هزار هکتار از مناطق حفاظت شده استان یک نیرو وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان از گشت و پایش شبانه روزی محیط بانان در مناطق حفاظت شده خبر می دهد و تصریح می کند:  به رغم کمبود نیرو، محیط بانان پیوسته بر منطقه اشراف دارند و در صورت شنیدن صدای شلیکی سایر محیط بانان را مطلع می کنند تا شکارچی متخلف دستگیر شود.

عبدی پور می افزاید: ابتدای سال حدود 300 شکارچی در مناطق حفاظت شده استان دستگیر شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، پارک ملی دنا که به عنوان دهمین ذخیره گاه کشور و 550امین ذخیره گاه زیست کره دنیا در شبکه جهانی ذخیره گاهها ثبت شده این روزها همچون همیشه نیازمند یاری مردم و مسئولین برای حفاظت از این گنجینه ارزشمند است./مهر


*