test
۲۶ بهمن ۱۳۹۲

کوچ پرندگان مهاجربه مناطق سردسیری کهگیلویه وبویراحمد15درصدکاهش یافت

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

  رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد گفت: کوچ پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی به مناطق سردسیری این استان 15 درصد کاهش یافت.

 

به گزارش گفتمان روز ، ابراهیم بهروزی اظهار کرد : بیش 473 قطعه پرنده مهاجر امسال در قالب 10 گونه درآبگیرهای رودخانه بشار و حاشیه های کنار رودخانه های فصلی این منطقه سردسیری فرود آمدند.

وی بیان کرد: مساعد نبودن آب و هوای مناطق سردسیری این استان موجب مهاجرت 70 درصد از این پرندگان شد و مابقی در زیستگاه های منطقه تا اخر اسفند خواهند ماند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد گفت: انواعˈلک لکˈ،ˈمرغابیˈ،ˈپرستوی دریاییˈ ، انواع اردک ها،ˈحواصیلˈ، ˈچنگرˈ،ˈ کاکائیˈ از جمله پرندگان مهاجری است که در آبگیرهای رودخانه فصلی بشار یاسوج زمستان گذرانی می کنند.

بهروزی تصریح کرد: سرد شدن هوا پرندگان مهاجر مناطق سیبری و آسیای میانه که به مقصد زیستگاه های کشورهای حوزه خلیج فارس در حال مهاجرت بودند تعدادی در برکه ها و آبگیر های مناطفق سردسیری این استان فرود آمدند.

وی تصریح کرد: این پرندگان آبزی و کنار آبزی تا اواخر اسفند ماه در منطقه خواهند ماند و با فرا رسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا به مناطق زیستی کشورهای آسیای میانه و سیبری باز خواهند گشت./ایرنا


*