test
۲۰ بهمن ۱۳۹۲

حفاظت از گونه‌های گیاهی در خطر انقراض به خواست عمومی تبدیل شود

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای حفاظت از منابع طبیعی و گونه‌های گیاهی در معرض انقراض عزمی عمومی لازم است.

سید محمدرضا جهان‌آرا امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به ظرفیت‌های  متعددی که در زمینه منابع طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، اظهار داشت: تنوع آب و هوایی باعث رشد و نمو گونه‌های متفاوت گیاهی در این استان شده است.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی وظایف سنگینی در راستای حفظ و احیای گونه‌های طبیعی این استان بر عهده دارد، عنوان کرد: خطرات جدی که به علت برداشت غیراصولی و بی‌رویه عرصه‌های طبیعی و برخی گونه‌های گیاهی را تهدید می‌کند، وظیفه منابع طبیعی استان را سنگین کرده است.

جهان‌آرا با بیان اینکه نوع نگاه به منابع طبیعی باید به سمت منطقی شدن و همراه با احساس مسئولیت تغییر کند، ابراز داشت: در این راستا باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و برای این کار باید همه دستگا‌های فرهنگی به خصوص رسانه‌ها و مراکز آموزشی به صورت جدی ورود پیدا کنند.

این مسئول در منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه هم‌اکنون برخی از گونه‌های گیاهی استان در معرض انقراض قرار دارند، تصریح کرد: این موضوع باید برای همه ما به عنوان یک زنگ خطر محسوب شود و هر کس به نوبه خود باید سعی کند تا در راستای حفاظت از منابع طبیعی و گونه‌های گیاهی در خطر انقراض انجام وظیفه کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: هرساله با آغاز بهار و همزمان با رویش گیاهان خوراکی و دارویی شاهد هجوم افرادی هستیم که که دانسته یا نادانسته شروع به ریشه‌کنی و برداشت غیراصولی از این گیاهان می‌کنند.

وی تصریح کرد: وسعت زیاد مراتع و کمبود نیرو، کار حفاظت از عرصه‌های طبیعی را برای ادارات منابع طبیعی سخت کرده و در این میان باید با تکیه بر فرهنگ‌سازی سعی در نجات گونه‌های در خطر انقراض کنیم.

جهان آرا منابع طبیعی را بزرگترین ظرفیت کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: در کنار حفاظت و احیای این عرصه‌های طبیعی با بهره‌برادری منطقی و اصولی از این مواهب خدادادی می‌توان به رونق گردشگری و تولید استان نیز کمک کرد.

وی عنوان کرد: هم اکنون کار احیاء و کاشت گیاهان در معرض خطر در برخی مراتع استان در حال انجام است و منابع طبیعی تمام تلاش خود را برای حفظ این گونه‌های نادر انجام می‌دهد ولی تا زمانی که در این زمینه فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی صورت نگیرد مفید نخواهد بود.


*