۱۳ دی ۱۳۹۲

بابک زنجانی؛ قهرمان مردم یا مفسداقتصادی؟/ واکنش‌ها به بازداشت زنجانی در فیسبوک؛ از بی‌گناهی میلیاردر محبوس تا درخواست کمک مالی و برخورد قاطع قضایی

بازداشت بابک زنجانی بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشته است.

به گزارش نامه نیوز، هفته گذشته حجت الاسلام حسن روحانی با تعیین ضرب العجل یک ماهه برای اسحاق جهانگیری رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خواستار برخورد قاطع با ویژه خواران شده است.

رئیس جمهور در دستورالعمل خود به جهانگیری گفت از آنجا که مبارزه با مفاسد اقتصادی، لازمه پیشرفت و عدالت است و دولت تدبیر و امید، برای خروج اقتصاد کشور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی، تأمین امنیت برای فعالیت سالم اقتصادی را در اولویت کار خود قرار داده است، مقتضی است اقدامات لازم برای شناسایی و مجازات کسانی که با تبانی و سوء‌استفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه فراهم کرده‌اند در اولویت کار قرار گیرد. به ویژه ضروری است موارد سوء‌استفاده از شرایط تحریم مورد رسیدگی قرار گیرد و برای حراست از حقوق مردم و بیت‌المال اقدام فوری صورت پذیرد و گزارش مربوطه ظرف یک ماه به اینجانب ارائه گردد.

بلافاصله پس از صدور این دستورالعمل و همچنین مشخص شدن عدم پرداخت بدهی مالی بابک زنجانی به بانک مرکزی بود که قوه قضائیه از بازداشت بابک زنجانی خبر داد و بسیاری این اقدام قوه قضائیه را مرتبط با ضرب العجل رئیس جمهور می دانستند.

پس از این اتفاق اخبار متعددی درباره میزان تخلف مالی زنجانی مطرح شد. امیر عباس سلطانی نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی در این زمینه اعلام کرد که بابک زنجانی یک متخلف اقتصادی است که توانسته با استفاده از رانت های دولتی 13 هزار میلیارد تومان از درآمدهای حاصله از فروش نفت را به غارت برده و از این مبلغ کلان در کشورهای خارجی و خاور میانه سرمایه گذاری نماید که این واقعا جای بسی تاسف دارد.

همچنین مصطفی افضلی فرد  سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس نیز در پاسخ به این سئوال که تخلفات و اتهامات بابک زنجانی که منجر به بازداشت وی شد، چیست، گفت که آنچه در کمیسیون اصل 90 در مورد ایشان مطرح است برنگرداندن 2 میلیارد و 60 میلیون یورو به دولت از محل فروش نفت و پتروشیمی‌ها است.

اما بسیاری می گویند در صورتی که اتهام های زنجانی مشخص بوده چرا قوه قضائیه تا کنون اقدام به دستگیری وی نکرده است. حجت الاسلام علی یونسی وزیر اسبق اطلاعات در همین رابطه اعلام کرد که وظیفه قوه قضاییه برخورد با مجرم بوده و اقدام دیرقوه قضاییه شاید به خاطر این بوده که می خواستند با کمک خودش اموال را بازگردانند.

این اتفاق ها در شرایطی رخ می دهد که روز گذشته متنی در حمایت از بابک زنجانی در صفحه ضخصی وی در فیس بوک منتشر شد که در این متن به اقدامات اقتصادی زنجانی و کمک به اقتصاد ایران اشاره شده است.

در بخشی از این متن آمده است: دوازده نماینده محترم مجلس از میان دویست و نود نفر نماینده ظاهرا متوجه فسادی در اقتصاد ایران شده اند که تا دیروز از چشم همه پنهان بود و به ناگاه توسط این نمایندگان برملا شد. پرسش اینجاست که وقتی این نمایندگان با ارائه مدارک و شواهدی که داشته اند نتوانسته اند دویست و هفتاد و هشت نفر نماینده همکار و در دسترس دیگر را قانع نمایند که چنین فسادی وجود دارد چگونه میخواهند هفتاد میلیون نفر را قانع کنند؟ آیا این فساد فقط از نظر این اقلیت مجلس فساد است و دیگر نمایندگان چنین نظری نداشته اند؟ یا از آن بیخبرند؟

همچنین در بخشی از این متن آمده است: آیا این آقایان میدانند که ایران تحریم است؟ میدانند که تحریم معنیش چیست و آیا تا کنون شده است که به یک بانک خارجی مراجعه نمایند تا با دیدن پاسپورت ایرانی ایشان را بدون هیچ عذر خواهی از بانک بیرون کنند؟ آیا اصلا ایشان مراحل فروش نفت را میدانند؟ آیا از عملیات بانکی برای انتقال پول از یک کشور به یک کشور دیگر آگاه هستند؟ آیا میدانند که یک بشکه نفت خام چند لیتر است و ظرفیت یک نفتکش چند میلیون بشکه است؟ آیا میدانند که بانک اچ اس بی سی مدتها با حذف نام ایران در آدرس سویفتها میلیاردها دلار را برای ایران جا به جا میکرد و کمیسیون میلیون دلاری میگرفت؟ آیا میدانند که این بانک سر آخر یک میلیارد و دویست میلیون دلار به خاطر این کارش جریمه شد و این جریمه هنوز برایش می صرفید؟

در بخش دیگری از این متن تاکید شده است تنها موضوعی که قابل بحث است چگونگی پرداخت تعهد آقای زنجانی است به دولت که ایشان بسیار منطقی سخن میگویند , “اگر کسی توانست هزار دلار از خارج به حساب بانک مرکزی واریز کند من دو میلیارد دلار مابقی را واریز میکنم”. کسانی که مدام در بوق و کرنا میکنند یا نمیدانند که سالهاست سویفت بانک مرکزی قطع است و این بانک و شرکت نفت تحریم هستند و هیچ کس نمیتواند پولی به حساب این بانک و یا شرکت نفت واریز نماید و یا میدانند, اما از ناآگاهی دیگران در رسانه ها سوء استفاده کرده و به دنبال تسویه حسابهای شخصی هستند.

در پایان این متن نیز آمده است کسانی که هنوز دوست دارند زنجانی را جرثومه فساد بنامند باید منتتظر باشند که روزی این تلقی از اقتصاد و فرار دادن چنین تاجران و سرمایه دارانی از ایران آینده ای از این سرزمین میسازد که در اتیوپی برای دادن امید به مردم تصاویر زندگی در ایران را نشان خواهند داد! انتخاب با شماست.

طی یک هفته گذشته بازداشت بابک زنجانی واکنش های فراوانی را به همراه داشته و بسیاری موافق این اقدام و بسیاری دیگر نیز از منتقدان بازداشت زنجانی هستند.

مخالفان و موافقان برخورد قضائی با بابک زنجانی در صفحه شخصی وی در فیس بوک اظهارنظرهای جالبی را مطرح کرده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

یکی از مخالفان بازداشت زنجانی نوشته است «رسانه ها از افزایش ۱۵ برابری برداشت قطر از میدان گازی مشترک با ایران طی ۱۸ سال اخیر خبر داده اند. همین کار را اگر بابک زنجانی انجام داده بود اعدام بود. رئیس جمهور، یکی از سوء استفاده کنندگان از تحریم قطر است.»

همچنین کاربر دیگری نوشته است «بر فرض محال اگر بابک زنجانی پول دولت را برای خودش برمیداشت پس باید خیلی وقت پیش از ایران فرار میکرد نه اینکه تو ایران سرمایه گذاری کند تا یه عده هم بتوانند از سرمایه گذاری اون نان بخورند.»

یکی از کاربران نیز معتقد است «تا وقتی جرمی ثابت نشده بابک زنجانی از نظر من یک قهرمان است چون تحریمها را دور می زده و نفت ایران را می فروخته است.»

کاربر دیگری نیز در حمایت از زنجانی پیشنهادی را مطرح کرده است: «هرکسی ادعا دارد که بابک زنجانی خطا کرده و کارش ارزشی نداشته است، بنده یک گالن نفت بهش میدم تا به اروپا ببرد و پولش را از اروپا به یکی از کشورهای آسیایی و بعد در تهران به من تحویل بدهد ، آنوقت ببینم اگر تونست این کار رو بکنه !!! چه مبلغی رو جهت حق الزحمه طلب میکنه ؟؟»

اما موافقان بازداشت بابک زنجانی نیز با اظهارنظرهای متفاوت خواستار برخورد قاطع قوه قضائیه با وی شده و همچنین از تاخیر در برخورد قضایی انتقاد کرده اند.

همچنین برخی از کاربران نیز با اشاره به ثروت افسانه ای زنجانی از وی درخواست کمک مالی کرده و زنجانی را پس از آزاد شدن از زندان به همکاری های اقتصادی دعوت کرده اند.

کاربری در موافقت با بازداشت زنجانی نوشته است من کاری به هیچکدام از مواردی که به عنوان اتهام به شما میزنند ندارم. فقط بیا بگو روزی ١٧ میلیون تومان کارمزد فروش دلار در زمان نوربخش که خودت تعریف کردی و چه طوری توجیح می کنی! من همسن و سال اون روزای توام اما آیا امروز می تونم بدون هیچ پشتوانه مالی روزی ١٧ میلیون تومان درآمد داشته باشم ؟ اینجاست که به این نتیجه می رسم تو و ثروتت از راه حلال طی طریق نکردین پس باید جواب پی بدی اونم همین دنیا!

کاربر دیگری نوشته است اگر تخصص شما دور زدن تحریم ها است خوب اون دو میلیاردم اگه بخواهید میتونید وارد کنید.

کاربری نیز با اشاره به ساختگی بودن اسناد ارائه شده به بانک مرکزی و رابطه زنجانی با بانک تاجیکستان نوشته است پس قضیه این سند سازی ها چیه؟ اگر اینقدر این آدم مظلومه و نمی تونه پولی واریز کنه این روابط با بانک ملی تاجیکیستان چیست؟


*