۱۳ آذر ۱۳۹۲

هدف احمدی نژاد از مناظره دلتنگی است نه دلسوزی/احمدی نژاد در سال 88 دعوت روحانی به مناظره را نپذیرفت / معاون رئیس جمهور: احمدی ن‍ژاد به 9 پرونده اش پاسخ دهد، مناظره پیشکش/ دعوت دانشجویان از احمدی نژاد: ابتدا به سؤالات ما پاسخ دهید بعد به فکر مناظره بیفتید/

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

 

صاحب نظران معتقدند علت این قبیل پیشنهادها اینست که احمدی نژاد دلش برای تلویزیون تنگ شده است.

 روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع خود نوشت:بعضی از مشاوران رئیس جمهور روحانی به پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد مبنی بر مناظره با آقای روحانی درباره گزارش 100 روزه وی واکنش نشان دادند. این واکنش‌ها هر چند منفی بود ولی نشان داد آنها متوجه اصل موضوع نشده‌اند و در دام احمدی‌نژاد افتاده‌اند. صاحب نظران معتقدند علت این قبیل پیشنهادها اینست که احمدی نژاد دلش برای تلویزیون تنگ شده است.

اگر در این کشور سیستم نظارتی قدرتمندی حاکم بود ، کسی که متهم به صدها مورد قانون شکنی و حیف و میل میلیاردها دلار از پول مردم است ، باید الان در جایگاه متهم محاکمه می شد و پاسخگوی روزهای خوشش بود نه این که بعد از آن مصائبی که بر سر ملک و ملت آورد ، راست راست بگردد و هماورد بطلبد!

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران، این روزها در تلاش است به سبک مألوف خود که ایجاد موج خبری است ، بار دیگر به کانون افکار عمومی باز گردد. عدم شرکت او در جلسه دادگاه نیز در همین راستا ارزیابی می شود و البته ، دعوت او از رئیس جمهور برای مناظره!

احمدی نژاد که امروز دیگران را دعوت به مناظره و پاسخگویی می کند خود در طول 8 سال ریاست جمهوری اش ، حتی یک مصاحبه اختصاصی با یک رسانه منتقد یا حتی مستقل داخلی نداشت تا صریح بشنود و جواب دهد. همچنین او در حالی روحانی را دعوت به مناظره می کند که در سال 88 ، خود او دعوت روحانی برای مناظره را نپذیرفته بود ولی اینک انتظار دارد روحانی با پذیرش مناظره ای بیهوده ، به احمدی نژاد این امکان را بدهد که بار دیگر به کانون خبرها بازگردد.

ماجرا از این قرار است که دعوت به مناظره نخستین بار از سوی حجت‌الاسلام روحانی در تاریخ پنجم خرداد ماه 1388 مطرح شده است.
روحانی در آن تاریخ در واکنش به اظهارات احمدی نژاد در مورد بیانیه سعد‌آباد گفت: «متاسفانه اغلب اظهارات انتقادی در مورد دیپلماسی هسته‌ای نظام در سال‌های 82 تا 84 که این روزها و به بهانه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بیشتر مطرح می‌شود‌، نادرست‌، غیرمنصفانه و در مواردی هم کذب محض است؛از نقطه نظری دیگر‌، این رفتار تحریف تاریخ و نادیده گرفتن منافع ملی کشور محسوب می‌شود … وقتی پای منافع نظام و مردم در میان باشد، سکوت به معنی نداشتن پاسخ نیست. گرچه اینجانب آمادگی دارم تا چنانچه رئیس جمهور محترم حاضر به دفاع از اظهارات خود پیرامون دیپلماسی هسته‌ای نظام باشند‌، گفتگوی مستقیمی را با ایشان در رسانه ملی جهت تنویر افکار عمومی و شفاف شدن حقایق تاریخی داشته باشم».

البته نپذیرفتن این دعوت از سوی رئیس جمهور وقت ، قابل درک بود زیرا یک رئیس جمهور قاعدتاً با افرادی در رده های پایین تر مناظره نمی کند و وقتش را به اداره امور مملکت اختصاص می دهد.

احمدی نژاد در حالی همچنان طلبکارانه حرف می زند که در 8 سال ریاست جمهوری اش ، کشور دچار بدترین بحران های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی شد که شرحش را همه مردم ایران با پوست و گوشت و استخوان لمس کرده اند.

او در حالی دم از مناظره می زند که باید محاکمه شود. اگر احمدی نژاد خیلی دلش مناظره می خواهد ، پیشنهاد می کنیم ابتدا با یکی از خبرنگاران به انتخاب سایت های مستقل ایران مناظره کند و اگر توانست از عهده پاسخگویی 8 سالش در مناظره با یک خبرنگار بر آید ، به مناظره با رئیس جمهور ایران برود.
البته به احمدی نژاد تبریک می گوییم که توانسته با همین مانورهای سیاسی ، تا همین حد نیز خود را مطرح کند و برای چند روزی تیتر شود ؛ ما هم واقف بر این هدف او هستیم و این چند سطر را صرفاً از این بابت نوشتیم که جناب ایشان و مشاورانش که 8 سال مملکت را در دست داشتند، بدانند که هدف شان برای مردم کاملاً عیان است.

اگر احمدی نژاد ، در صدر بودن را اینقدر دوست دارد ، ای کاش در دوران زمامداری اش، طوری عمل می کرد که بدون چنین مانورهای چیپ و نخ نما شده ای در کاون توجه افکار عمومی باشد.
از آن گذشته ، مردی که ثابت شده بسیاری از آنچه در طول 8 سال گذشته  (از هاله نور تا رشد 10 درصدی و ریشه کنی بیکاری و …) گفته بود ، عاری از واقعیت بوده است ، چه تضمینی وجود دارد در مناظره فرضی ، آنچه می گوید مقرون صحت باشد؟!

و نهایتاً اگر در این کشور سیستم نظارتی قدرتمندی حاکم بود ، کسی که متهم به صدها مورد قانون شکنی و حیف و میل میلیاردها دلار از پول مردم است ، باید الان در جایگاه متهم محاکمه می شد و پاسخگوی روزهای خوشش بود نه این که بعد از آن مصائبی که بر سر ملک و ملت آورد ، راست راست بگردد و هماورد بطلبد!

آقای احمدی نژاد! هر چه در آن 8 سال بر سر ملت آوردی بس است؛ بیاسای و بگذار دولت منتخب مردم ایران ، کارش را بکند که خودت بهتر از همه می دانی چه کرده ای و میراث دارت در ریاست جمهوری چه کار شاقّی دارد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: آقای احمدی نژاد به جای این که می خواهند مناظره کنند، رعایت حقوق مردم را بکنند و به 9 پروند ای که در دادگاه برایشان تشکیل شده پاسخ دهند، مناظره پیشکش شان.حجت الاسلام و المسلمین «مجید انصاری» در گفت و گو با ایرنا درباره دعوت احمدی نژاد از رییس جمهوری برای مناظره اظهار داشت: من هم در رسانه ها این خبر را دیدم که آقای احمدی ن‍ژاد تقاضای مناظره مستقیم با آقای دکتر روحانی داشتند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: در این ارتباط باید به چند نکته اشاره کرد؛ نخست این که وقتی خودشان رییس جمهور بودند، ده ها نفر تقاضا کردند که با ایشان مناظره کنند و ایشان نپذیرفتند؛ وقتی خودشان آن زمان تقاضای مناظره افراد را نپذیرفتند چگونه انتظار دارند که اکنون بقیه بپذیرند.

انصاری افزود: خاطرم هست وقتی ایشان شهردار بودند، همیشه از رییس دولت (آقای خاتمی) تقاضا می کردند که شهردار هم در جلسات هیات وزیران شرکت کند، خداوند شرایط را مقدر کرد که خودشان رییس جمهور شدند و بعد از آن وقتی شهردار هر چه از ایشان تقاضا می کرد که من در دولت شرکت کنم، نمی پذیرفتند.

وی خطاب به آقای احمدی نژاد، گفت: چطور است که وقتی خودتان شهردارهستید دوست دارید که به شما اجازه دهند در جلسات دولت شرکت کنید، ولی وقتی رییس جمهور می شوید به شهردار چنین اجازه ای نمی دهید؟

وی ادامه داد: همین حرف را اکنون باز باید به آقای احمدی نژاد گفت؛ در زمان ریاست جمهوری شما، ده ها نفر تقاضا و اعلام کردند که آماری که آقای احمدی نژاد در مورد اشتغال، تورم و غیره اعلام می کند خالی از واقعیت است و اجازه دهید که با وی درباره این موضوع ها مناظره کنیم که نپذیرفتند.

انصاری اظهار داشت: موضوع دوم که باید به آن اشاره کرد این است که آقای احمدی ن‍‍ژاد اکنون مثل بقیه مردم، یک شهروند معمولی است، چطور به خودش اجازه می دهد با رییس جمهوری که امروز دنیا را با ابتکار عمل خود به تعجب کشانده است، خود را همتا بداند و تقاضای وقت مناظره کند؟ چطور این حق را به خود می دهند در حالی که خودشان در زمان ریاست جمهوری این حق را به کسانی که حتی در کشور مسوولیت داشتند، ندادند؟

وی افزود: سومین نکته این است که مردم از مناظرات ایشان هنوز رنجیده خاطر هستند و به نظر من عامل شروع بحث های سالهای بعد از 88 آقای احمدی ن‍ژاد و مناظراتش و عبارت «بگم بگم » هایش است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: مردم هنوز از او بسیار رنجیده خاطرند و می دانند از اظهار هیچ حرفی ابایی ندارد؛ یعنی هر سخنی اعم از تهمت، افترا و دروغ را به راحتی به زبان می آورد و با سخنان خود جامعه را به تشنج خواهد کشاند.

وی تصریح کرد: بنابراین، ایشان سابقه خوبی در مناظرات ندارد و برداشت عمومی و دوستانی که هنوز از سال 88 از او رنجیده خاطر هستند، این است وقتی ایشان می خواهد به مناظره بیاید، اصلا مثبت نیست.

وی ادامه داد: ایشان از روش های غیراصولی در مناظره استفاده می کنند؛ هر چیز یک مبنا دارد؛ مبنا این است که وقتی یک شخص می خواهد حرفی بزند باید اول سندش را ارائه کند و بعد حرفش را بزند در حالی که ایشان اول حرفش را می زند و می گوید بعدا سندش را می آورم.

انصاری افزود: همچنین باید آن سند معتبر باشد؛ مثلا ایشان عکس خانم کاندیدا را در مناظره آورده بودند و می گفتند که بگم ؟ بگم؟ اما وقتی نگاه می کردیم مشاهده می شد که آن برگه ای که دست ایشان است، تنها یک عکس بوده و هیچ سندی در کار نیست.

معاون پارلمانی رییس جمهوری اظهار داشت: ایشان خاطر همه از جمله مقام معظم رهبری را در جلسه استیضاح وزیر کار (آقای شیخ الاسلامی) رنجیده کردند که نواری جعلی منتسب به برادر آقای لاریجانی را به صحن مجلس آورد و از تریبون مجلس، فیلمی را که همه آن غیرواقعی و جعلی بود، نشان داد.

وی ادامه داد: در آن زمان، باز هم خاطر مردم را مکدر کرد و دو رییس قوه مقننه و قضاییه را بی دلیل به باد اتهام، توهین و افترا قرار داد.

انصاری تاکید کرد: بنابراین آقای احمدی ن‍ژاد، سابقه خوبی برای مناظره ندارند؛اگر هندوانه سربسته ای می بود ممکن بود مردم ندانند که در آن چیست، ولی مردم، تاریخ و دنیا می دانند که ایشان در مناظرات رعایت هیچ اصلی از اصول اخلاقی و انسانی را نمی کنند.

وی تصریح کرد: مناظره با آقای احمدی ن‍ژاد، مناظره نخواهد بود بلکه یک جلسه تهمت، افترا و فحاشی همراه با ارائه اسناد جعلی و تحریف شده خواهد بود.

به گزارش ایرنا، در پی ارائه گزارش حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری از عملکرد صد روزه دولت خود، «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری سابق امروز (سه شنبه) با ارسال نامه ای، روحانی را به مناظره دعوت کرد.

 

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران با انتشار نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار عصرایران قرار گرفته ، از محمود احمدی نژاد خواستند اگر به عملکرد خود در طول 8 سال ریاست جمهوری اش مطمئن است و برای پرسش های دانشجویان درباره آثار اقتصادی،سیاسی،اجتماعی و اخلاقی کارهایش در آن 8 سال پاسخی دارد ، در دانشگاه تهران حاضر شود و رو در رو به پرسش های دانشجویان پاسخ دهد.

در این نامه آمده است: شما در طول 8 سال ریاست جمهوری تان ، هرگز پاسخگویی پیشه نکردید و به جز گفت و گوهای تشریفاتی با مجریان معرف حضور صدا و سیما ، با هیچ رسانه داخلی گرفت و گوی اختصاصی و چالشی نداشتید و این در حالی است که با خبرنگاران و رسانه های درجه چندم خارجی ، بارها گفت و گوهای اختصاصی داشتید. حتی در سال 1388 نیز که آقای روحانی شما را دعوت به مناظره کرد ، آن را نپذیرفتید. حتی همین چند روز پیش نیز ، حاضر نشدید برای پاسخگویی ، به دادگاه قانونی در جمهوری اسلامی بروید. حال چه شده که اهل پاسخگویی در مناظره شده اید؟ البته همه ما می دانیم که علت چیست و سودای موج سواری سیاسی با طرح موضوعات مختلفی که مناظره ، آغاز آن است ، محرک اصلی این ماجراست ولی با این همه ، اصل را بر صحت می گذاریم و از جنابعالی می خواهیم قبل از این که با رئیس جمهور کشور که خود بهتر از بقیه می دانید چقدر مشغله کاری دارد ، مناظره کنید ، به دانشگاه تهران بیایید و ابتدا با نمایندگان دانشجویان مناظره کنید و برای اولین بار ، در فضایی جز فضای یک سویه صدا و سیما ، به پرسش های صریح و بی پرده ما درباره عملکرد و رفتارتان در آن 8 سال پاسخ دهید و در همان جا به طور مستقیم ، واکنش دانشجویان به ادعاهای تان را اعم از رد یا قبول ببینید و سپس به مناظره با افراد دیگر بیندیشید.

در پایان این نامه آمده است:
راستی آقای احمدی نژاد! اگر شما این قدر به خود مطمئن بودید ، چرا در دادگاه تان حاضر نشدید؟ آیا جز این است که در دادگاه باید همه چیز به طور مستند ارائه شود و نمی توان همانند مناظره ها با فرافکنی و تهمت زدن و جوسازی ، کار را از پیش برد؟
خداوند نعمت زندگی آرام و تقوای الهی را از بندگانش نگیرد.


*