۸ آبان ۱۳۹۲

توصیه نماینده بویراحمد به اوباما / دفاع همه جانبه زارعی از روحانی و انتقاد شدید از عملکرد تیم رسانه ای دولت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید:کشورهایی که در سایه این خصومت از نظر اقتصادی فربه شده اند و توانسته اند با واسطه گری ثروت اندوزی کنند، کشورهایی که تا پیش از این جایگاهی در اقتصاد منطقه ای و جهانی نداشته اند،طبیعی است که تمام تلاش خود را می کنند تا روابط ایران و غرب بهبود نیابد.

؛غلام محمد زارعی اظهار داشت: رئیس جمهور در صحنه بین المللی با درایت و منطق سیاسی و دیپلماتیک ویژه ای توانست نماد خوبی از ملت ایران در صحنه بین المللی به عرصه ظهور برساند. خوشبختانه حضور وی در جلسات مجمع سازمان ملل و جلسات غیرمتعهد در بیشکک صحنه هایی بودند که در ارزیابی و تحلیل آنها به توانمندی و هوشمندی رئیس جمهور، آقای روحانی بیشتر پی می بریم.

نماینده مردم بویر احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: اگر خارج از غرض ورزی و تحلیل های جهت دار پیامدهای سفر آقای روحانی و مذاکرات وی را تحلیل کنیم در می یابیم که با زبان مذاکره و منطق می شود فرهنگ ارزشمندی را که ملت ایران برای آن مبارزه کرد و بر آن ایستادگی کرد در عرصه بین المللی مطرح کرد. زبان مذاکره و منطق اگر به درستی و منطق خاص خود طرح شود قطعا می تواند بیانگر فرهنگ عمیق مردم ایران در عرصه بین المللی باشد که این را دیدیم.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه امروز اگر ملت امریکا به صحنه آمده اند و 75 درصد آنها خواهان مذاکره و تعامل با ایران هستند یکی از دستاوردهای این موضع است، گفت: اینکه این فرهنگ و اندیشه با زبان منطق و با دیپلماسی متعهدانه در عرصه بین المللی مطرح شد و دنیا فهمید آنچه را ملت ایران نظام ما را به آن متهم می کنند، ظلم و بی عدالتی و حرکتی توام با دشمنی است. بنابراین باید حرکت های هوشمندانه دولت و رئیس جمهور تداوم پیدا کند .
زارعی در ادامه اظهار داشت: برخی رسانه های داخلی و خارجی عملا در بعد رسانه ای و افکار عمومی می خواهند القا کنند که اقای روحانی کار خاصی انجام نداده است. نباید اقتدار نظام جمهوری اسلامی را شکننده کنیم. نباید جهت دار و مغرضانه با موضوعات برخورد کرد. مسائل شخصی و جناح بندی های سیاسی را نباید در مسائل کلان کشور دخالت داد.
” گر غرض آید به کار، هنر پوشیده شد                 صد حجاب از دل به سوی دیده شد”
اگر واقعا با عینک غرض به مسائل نگاه کنیم حقایق را نمی بینیم و طبیعی است که اگر کارهای رسانه ای در جهت تقابل با دیپلماسی فعال و متعهدانه در راستای فرمایش رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه صورت بگیرد، خلاف مصالح مردم و مملکت است. نباید مسائل و گرایشات شخصی را بر منافع ملی ترجیح داد.
وی با بیان اینکه باید در جهت رفع مشکلات جامعه حرکت کنیم، گفت: بخش عمده ای از مشکلات کشور ناشی از تحریم های ناجوانمردانه و یکجانبه است چرا که نتوانسته ایم در عرصه بین المللی از حق خود دفاع کنیم و نظرات خود را به درستی بیان کنیم.
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: آقای روحانی با نقطه نظراتی که مطرح کردند فضای بین الملل رودیکردی متفاوت از گذشته پیدا کرده است. چه کسی می تواند مدعی شود تاثیری نداشته است؟ رویکردهای اروپا تغییر کرده است منتها فشار صهیونیست ها بر اوباما باعث می شود که کلام های متناقضی گفته شود. این فشارها نباید باعث شود از حق خود در عرصه بین المللی دفاع نکنیم. باید حرف خود را بزنیم و منطق خود را بیان کنیم. دومین تاثیر در جامعه آمریکا است. نظرسنجی ها نشان داده است که اکثریت جامعه آمریکا خواهان مذاکره هستند و بر مسئولان خود فشار وارد می کنند تا با ایران مذاکره کنند.
زارعی با انتقاد از عملکرد تیم رسانه‌ای دولت گفت: امروز رسانه حرف اول و آخر را می زند. رسانه می تواند نقش بسیار مهمی در گفتمان دیپلماتیک و سیاسی و اقتصادی و .. داشته باشد. دولت نیز کار خود را تازه شروع کرده است و در عرصه رسانه نیاز است که خود را بیشتر تجهیز کند و راهبردهای رسانه ای خود را بهتر تدوین کند. طبیعی است که ضعف ها و اشکالاتی نیز وجود داشته و دارد. در بیان دستاوردهای سفر و تحلیل رسانه ای اتفاقات ضعیف عمل شده است.
وی با بیان اینکه ما از رسانه های بیگانه انتظار حمایت نداریم، گفت: آنها به دنبال کوچک نشان داده دستاوردها و به دنبال بهانه برای اختلاف افکنی هستند. باید با این مسائل هوشمندانه برخورد کنیم تا در دام آنها نیفتیم. اگر در دام انها گرفتار شویم و خواسته آنها را با بیان دیگری در داخل طرح کنیم کاری همسو با انها کرده ایم و به دشمن کمک کرده ایم. باید هوشمندانه و دقیق در عرصه رسانه به گونه ای عمل کنیم که منافع ملی مان تامین شود و حمایت شود و دچار خودزنی نشویم. تیم رسانه ای دولت باید خود را تجهیز کند و مقتدرانه و منسجم و با تدوین راهکارهای مناسب دولت را در جنبه های مختلف همراهی کند و زبان گویا صادق و روشن و دقیق عملکرد دولت باشد.
زارعی در ادامه افزود: تقابل های رسانه ای و ایرادات مختصر را نباید بزرگنمایی کرد و دولت نباید وقت خود را به این مسائل اختصاص دهد. باید همکاری کنیم. باید همگرایی و همفکری کنیم برای موفقیت دولت؛ تا دولت بتواند خواسته مردم را محقق کند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: عصبانیت نتانیاهو و سران رژیم اشغالگر قدس نشان دهنده آن است که از بهبود روابط ایران و غرب ترس و وحشت دارند و به همین دلیل عکس العمل های تندی انجام می دهند. چرا که اسرائیل در  سایه خصومت ایران و غرب در خاورمیانه فربه شده و سیاست های تجاوزگرانه خود را توانسته دنبال کند و حالا به شدت نگران است از اینکه اگر این خصومت از بین برود جایگاهش در منطقه متزلزل شود. همچنین کشورهایی که در سایه این خصومت از نظر اقتصادی فربه شده اند و توانسته اند با واسطه گری ثروت اندوزی کنند. کشورهایی که تا پیش از این جایگاهی در اقتصاد منطقه ای و جهانی نداشته اند. بنابراین طبیعی است که این کشورها تمام تلاش خود را می کنند تا روابط ایران و غرب به ویژه امریکا بهبود نیابد. ما باید طی برنامه مدون و دقیق در جهت منافع ملی کشور خود قدم برداریم و بازی برد بردی را که مد نظر رهبری است دنبال کنیم. باید چیزی را بدهیم که ارزش ستانده های ما را بتواند تامین کند.

زارعی در ادامه اظهار داشت: اما اینکه اوباما اظهار کرد که با چشمانی باز در مذاکرات با ایران وارد می شوند؛ درخواست ما این است که چشمان خود را بیشتر باز کنند و کاملا ببینند که ایران امروز کشوری دارای صنعت هسته ای است و غنی سازی را به هر درجه ای که نیاز داشته باشد تحت نظارت آژانس انجام می دهد. تعجب می کنم از اینکه اوباما می گوید ایران باید فردو را به روی بازرسان آژانس بگشاید؟ فردو به روی آژانس کاملا گشوده است. مگر وی اطلاع ندارد که دوربین های اژانس در همه جای فردو نصب است و حتی کپسول های ذخیره سازی اورانیوم با پلمپ آژانس پلمپ می شود و کاملا تحت نظارت آژانس است./خانه ملت


*