۳۰ مهر ۱۳۹۲

دلایل روحانی برای “روحانی شدنش”+عکس

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

منبع این مطب «جلد اول کتاب خاطرات دکتر حسن روحانی (۱۳۴۱-۱۳۵۷)» می باشد که در سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.

در نهمین قسمت از این مجموعه، رئیس جمهور کشورمان از شرایطی می گوید که منجر شد تا او وارد حوزه شده و زندگی طلبگی را انتخاب کند:

حسن روحانی و شهید بهشتی

حسن روحانی (نفر اول سمت چپ) در ایام طلبگی در محضر شهید آیت الله بهشتی

دلايل‌ مختلفي‌ براي‌ علاقه‌مند شدنم‌ به‌ تحصيلات‌ علوم‌ ديني‌ و خواندن‌ دروس‌ حوزوي‌ وجود داشت‌. از جمله‌ اينكه‌ پدربزرگم‌، مرحوم‌ شيخ‌ زين‌العابدين‌، عالم‌ و روحاني‌ بود. همچنين‌ عمو و دايي‌ پدرم‌، يعني‌ شيخ‌ اسدالله و شيخ‌ محمدتقي‌ آزاد، هر دو عالم‌ بودند و حتي‌ شيخ‌ محمدتقي‌ آزاد از علماي‌ بزرگ‌ سمنان‌ به‌شمار مي‌رفت‌. در خانواده‌ي‌ مادرم‌ نيز دايي‌ ايشان‌ شيخ‌ فتح‌الله پيوندي‌، معمم‌ و در كسوت‌ روحانيت‌ بود. بنابراين‌ وجود علما و معممين‌ در خانواده‌ي‌ پدري‌ و مادري‌، در ورود من‌ به‌ حوزه‌ي‌ علميه‌ بي‌تأثير نبود.

از اين‌ گذشته‌، پدرم‌ نيز علاقه‌ي‌ زيادي‌ داشت‌ كه‌ من‌ طلبه‌ شوم‌. پيشتر اشاره‌ كردم‌ بعضي‌ از روحانيوني‌ كه‌ در ماه‌هاي‌ محرم‌ و صفر و رمضان‌، براي‌ سخنراني‌ به‌ روستاي‌ ما مي‌آمدند، پدرم‌ ميزباني‌ آنها را برعهده‌ داشت‌ و در منزل‌ ما پذيرايي‌ مي‌شدند. شايد همين‌ انس‌ با روحانيت‌ در روحيه‌ي‌ من‌ مؤثر واقع‌ شده‌ بود. كتاب هايي‌ هم‌ كه‌ پدرم‌ من‌ را با آنها در دوران‌ دبستان‌ آشنا كرده‌ بود، عمدتاً كتاب‌هاي‌ ديني‌ بود. مادربزرگم‌، خانم‌ ملالقمان‌، هم‌ كه‌ با ما زندگي‌ مي‌كرد، پيرزني‌ مهذب‌ و اهل‌ تهجد و عبادت‌ بود. همان‌ طور كه‌ گفتم‌، اولين‌ آشنايي‌ من‌ با قرآن‌، به‌ وسيله‌ي‌ ايشان‌ صورت‌ گرفته‌ بود.

بنابراين‌ مجموعه‌ي‌ اين‌ عوامل‌ در اشتياق من‌ به‌ تحصيل‌ علوم‌ ديني‌ مؤثر بودند و هر كدام‌ به‌ نحوي‌ تأثير خود را برجاي‌ گذاشتند. به‌ بيان‌ ديگر محيط‌ خانواده‌، چنين‌ تقاضايي‌ را از من‌ داشت‌. تهجد پدرم‌ باعث‌ شده‌ بود كه‌ من‌ نيز در سنين‌ نوجواني‌ به‌ خواندن‌ نماز شب‌ و ادعيه‌ مقيد باشم‌ كه‌ اين‌ خود در روحيه‌ي‌ من‌ بسيار تأثيرگذار بود و من‌ را در انتخاب‌ چنين‌ مسيري‌ تشويق‌ كرد./افکارنیوز


*