۲۰ مهر ۱۳۹۲

دختر مسلمان، میهمان کاخ سفید

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز:

ملاله یوسف زی، دختر پاکستانی که از ترور دست پرورده های امریکا و اعراب جان سالم به در برده است، ساعاتی را در کاخ سفید میهمان اوباما و خانواده اش بود. او بار دیگر از اوباما خواست رویکردش در قبال صلح را تغییر دهد.

به گزارش گفتمان روز، ملاله یوسف زی 16 ساله که به علت اصرار به تحصیل و نوشتن مطالبی علیه طالبان، سال گذشته ترور شد، از استکهلم راهی امریکا شد تا ساعاتی را در کاخ سفید میهمان خانواده اوباما باشد.
کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد؛ در این میهمانی، علاوه بر رئیس جمهور امریکا، میشل و مالی، همسر و دختر اوباما نیز حضور داشتند.
کاخ سفید در این بیانیه بر عزم امریکا برای محلق کردن پاکستان و سایر کشورها به رویکرد مورد نظر ایالات متحده و برقراری حق تحصیل برای تمام نوجوانان همانند ملاله تاکید کرد.

با وجود این تاکید، ملاله یوسف زی بار دیگر از اوباما خواست رویکرد کشورش در قبال برپایی صلح را تغییر دهد و حملات هواپیماهای بدون سرنشین به روستاهای پاکستان را متوقف سازد.
ملاله در این باره گفت: در این حمله ها افراد بیگناه کشته می شوند و خشم مردم را بر می انگیزند. من فکر می کنم اگر به جای جنگ و اسلحه، روی آموزش و امکانات تحصیلی تمرکز شود، نتایج بهتری خواهیم گرفت.

امریکا زمانی که ملاله نوزاد بود با کمک های تسلیحاتی، آموزشی و اطلاعاتی خود طالبان را مجهز کرد و تنها کشوری بود که حکومت آنها در افغانستان را به رسمیت شناخت و برای آنها سفارتخانه تاسیس کرد.
زمانی که ملاله 6 ساله شد، امریکا به بهانه از بین بردن القاعده و ایجاد دموکراسی و امنیت به افغانستان حمله کرد و تولید مواد مخدر را صد و پنجاه برابر کرد.
همزمان حمله به مناطق مرزی پاکستان برای ایجاد امنیت نیز انجام شد، اما پس از گذشت ده سال، ملاله 16 ساله شد و افراد طالبان او را از اتوبوس پیاده و به سرش شلیک کردند، اما او به خواست خدا جان سالم به در برد و زنده ماند.

اوباما و ملاله یوسف زی

شبکه خبر


*