۱۸ مهر ۱۳۹۲

بازی برد برد ایران اغاز شد/ لو رفتن پیشنهادات ایران و غرب در مذاکرات ژنو

یکی از دیپلمات هااطلاع داده است که ایران پیشنهاداتی جدی در مذاکرات هفته آینده ارائه خواهد داد که علاوه بر کاهش سطح غنی سازی اورانیوم، تعهد می کند که تعداد سانتریفیوژهای خود را نیز کاهش دهد و در قبال آن دو خواسته مشخص هم دارد

برخی از منابع آگاه گفته اند که ایران در مذاکراتی که هفته آینده بین این کشور و اعضای گروه 1+5، در ژنو برگزار خواهد شد،پیشنهادی حاوی کاهش سطح غنی سازی اورانیوم را به کشورهای غربی ارائه خواهد کرد.

به گزارش گفتمان روز، بر اساس این اطلاعات،ایران در قبال این پیشنهاد از اروپا و آمریکا خواسته است که تحریم های این کشور در حوزه تبادلات مالی بین المللی و موانع ایجاد شده در روش نفت ایران را برطرف کنند.

یکی از دیپلمات های سابق غربی که معتقد است با دیپلماتی ایران در این باره سخن گفته ، اطلاع داده است که ایران پیشنهاداتی جدی در مذاکرات هفته آینده ارائه خواهد داد که علاوه بر کاهش سطح غنی سازی اورانیوم، تعهد می کند که تعداد سانتریفیوژهای خود را نیز کاهش دهد.

برخی از تحلیل گران غربی از همین اکنون اهرم های فشاری را علیه این دستور کار علم کرده اند و معتقدند که اگر آمریکا و اروپا نتوانند برنامه غنی سازی ایران را به صورت کامل تعلیق کنند، اختلافاتی بین غرب و برخی متحدان آنان همچون عربستان سعودی، امارات و رژیم اسرائیل به وجود خواهد آورد.تابناک


*