۶ مهر ۱۳۹۲

گلایه‌‌مندی اهالی شهرک امام علی یاسوج از مسئولان خدمات شهری + تصاویر

گفتمان روز از گلایه‌‌مندی اهالی شهرک امام علی یاسوج از مجموعه و مسئولان خدمات شهری گزارش می‌دهد.

به گزارش گفتمان روز ، شهرداری سازمان محلی است که بر طبق اصل عدم تمرکز اداری و به‌ منظور ادارۀ امور محلی از قبیل عمران و آبادانی، بهداشت شهر و رفاه ساکنان آن شهر، تأسیس می‌شود، شهرداری نوعی سیستم ادارۀ شهر است که از دو واحد بنام شورای شهر و ادارۀ شهرداری تشکیل شده است.

 

طبق آئین‌نامه 15 آبان‌ماه سال 63 قانون تقسیمات کشوری در نقاطی که شهر شناخته شده‌ شهرداری تأسیس می‌شود و طبق ماده 1 قانون شهرداری‌ها در هر محل که جمعیت آن حداقل به پنج هزار نفر برسد باید شهرداری تشکیل شود.

 

در هر حال تشکیل شهرداری منوط به تشخیص و تصمیم وزارت کشور است.

 

در نقاطی که طبق قانون شهرداری تأسیس می‌شود، شهرداری موظف است وظایف خود را در محدوده‌ای که به تصویب وزارت کشور رسیده است انجام دهد و خارج از محدوده هیچ تکلیفی ندارد.

 

انتخاب شهردار به ‌مدت 4 سال و معرفی او به وزیر کشور و هم‌چنین عزل شهردار از اختیارات شورای شهر می‌باشد.

 

عمده وظایف شهرداری طبق ماده 55 قانون شهرداری‌ها احداث خیابان‌ها و کوچه‌ها و میدان‌ها، باغ‌های عمومی و مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین وضع شده، نگاهداری معابر و نهرها عمومی و مجاری آب‌ها و فاضلاب، ایجاد غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام آن‌ها،احداث بناهای مورد نیاز عمومی مثل پارک‌ها و سرویس‌های بهداشتی عمومی و ساختمان و آسفالت کردن کوچه‌ها و معابر عمومی است.

 

شهردار در مقابل شورای شهر مسئول و جوابگوی عملیات ادارۀ شهرداری می‌باشد و شورای شهر در صورت تخلف یا قصور از وظایف، شهردار را برکنار می‌کند و این شورای شهر است که نبض کارهای شهر را در دست دارد و به دخل و خرج و امور شهر نظارت کامل دارد.

 

بعد از برگزاری سه انتخابات مهم ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و شوراها شهر و روستا بی‌شک هر استان، شهر و روستایی ترکش تغییرات را کم و بیش‌ احساس کرده اما به گفته دولتمردان هر دولتی تغییر و تحولاتی دارد و این امر عادی و طبیعی در هر دولتی است.

 

آنچه که ما مقدمه آن را این‌گونه بیان کردیم بعد از تغییر و تحولات اخیر که در سطح کشوری بود و هم‌اکنون شاهد تغییرات اساسی در دیگر استان‌های کشور هستیم کهگیلویه و بویراحمد حدود شاید یک ماه و اندی است که شروع به کار اعضای جدید دور چهارم شوراهای شهر و روستا را داشته و شاهد تغییر و تحول و جابجایی‌های است.

 

با انتخاب اعضای جدید شوراهای هر شهری بی‌شک تغییرات اساسی نیز بوجود می‌آید که مردم شهر یاسوج با انتخاب اعضای شورا انتظار تغییر از جنس خدمات شهری و توجه ویژه به شهرسازی و ایجاد نمایی زیبا از شهر را از اعضای دور چهارم شوراها دارند.

 

گفتیم شهر و شهرسازی آیا واقعا در مرکز استان توجه‌ای به وضعیت خیابان‌ها و کوچه‌‌های شهرک‌هایی که فاصله‌ کمی با مرکز شهر دارد، کردند و یا می‌کنند؟

 

بر اساس قانون و ماده و تبصره‌های که برای شهرداران معین و تبیین شده شهرداران و اعضای شورای شهر هر شهر و منطقه‌ای نقش بسزایی در زیبا سازی  معابر، خیابان‌ها و کوچه‌های هر شهری دارند.

 

حال با انتخاب شهردار جدید از سوی اعضای شورای دور چهارم شهر یاسوج بی‌شک کسانی که در انتخابات 24 خرداد حماسه آفرینی کردند توقع و انتظاراتی از اعضای شورای شهر و شهردار انتخابی آن‌ها دارند.

 

به گزارش  فارس از یاسوج، همواره در مرکز کهگیلویه و بویراحمد کوچه و خیابان‌هایی در سطح شهر وجود دارد که مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته است.

 

بلوار30 متری شهدای دولت‌آباد یاسوج (سی‌متری رضائیها) و خیابان ورودی شهرک امام علی و فرعی‌های آن نیز همواره مورد بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولان خدمات شهری قرار گرفته است.

 

  کوی1

کوی 2

مردم این دو خیابان و چند خیابان پشتی که به نوعی به هم متصل هستند از وضعیت خدمات‌رسانی و توجه مجموعه دستگاه خدمات شهری گلایه‌مند بوده و هستند و خواستار توجه هر چه بیشتر این موضوع را دارند.

 

خانم جهانبین در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: حدود دو سالی است که کوچه ما زیرسازی شده و همچنان مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر قرار گرفته است.

کوی 3

  کوی 4

 

ساکن محله شهرک امام علی در ادامه خاطرنشان کرد: انتظار داریم در آغازین روزهای کار شوراهای شهر و انتصاب شهردار متولیان امر این منطقه را که جزئی از شهر هستند توجه داشته باشند چرا که مردم به هزاران امید که شاید آسفالته کردن خیابان کوچه اول ورودی شهرک امام علی از انتظاراتی بود که آن‌ها را به پای صندوق رای کشاند و شایستگان را انتخاب کردند.

 

یکی دیگر از ساکنان محله که از مجموعه خدمات شهری بسیار گلایه‌مند بود، گفت: تاکنون چندین بار به شهرداری در دوران‌ شهردار قبل مراجعه کردیم و جواب درست و حسابی نگرفتیم که انتظار می‌رود با انتخاب اعضای جدید شورای شهر و انتخاب شهردار مشکل این منطقه نیز برطرف شود.

 

وی، در ادامه با تاکید بر این‌که خاکی بودن خیابان ورودی امام علی فرزندان ما را نسبت به بیماری‌ها تهدید می‌کند، گفت: از این تریبون بار دیگر همچون سنوات گذشته مشکلات این‌منطقه در حد فاجعه را به مسئولان گوش‌ زد می‌کنم تا شاید  در این بین فرجی شود.

 

 

به امید شهری آباد و زیبا

 

  کوی 5

 

جدول‌کشی و عدم نصب پل

 

کوی 6  

کوی 7منبع : فارس

 


*