۲۴ شهریور ۱۳۹۲

وضعیت نامناسب دست‌فروشان در یاسوج + تصاویر

مسئولان کهگیلویه و بویراحمدی نسبت به ساماندهی و جمع‌آوری دست‌فروشان در سطح شهر یاسوج همت کنند.

به گزارش گفتمان روز ، با ورود به مرکز کهگیلویه و بویراحمد همگان شاهد حضور تعداد بی‌شماری از دست‌فروشان آقا و خانم در مرکز شهر هستیم که برای کسب درآمد و امرار معاش خود در فصل گرما و سرما نشسته‌اند و دست‌فروشی می‌کنند.

عمده اقلام فروشی دست‌فروشان یا خرده‌فروشان در سه‌ راه‌ بیمارستان شهید بهشتی یاسوج بنه کوهی، سیب درختی، زالزالک، مرغ خانگی، انواع گونه‌های گیاهی و هر آنچه که درآمدی برای آن‌ها داشته باشد، است.

اگر به دید یک مسئول دلسوز به مرکز شهر وارد شویم خواهیم دید که وضعیت دست‌فروشی‌ها در وضع نابسامانی است و می‌طلبد مسئولان استانی اعم از شهرداری، نیروی انتظامی، فرمانداری همه و همه وارد کار شوند وهمت مضاعفی برای ساماندهی دست فروشی‌ها در سطح شهر داشته باشند.

از هرچه بگذریم نقش عوامل اجرایی و دستگاه‌های خدمات شهری در خصوص ساماندهی و نظارت هرچه بیشتر بر سطح شهر و معابر خالی از لطف نبوده که انتظار می‌رود در آغازین روزهای مجموعه و عوامل شهرداری در این خصوص همت مضاعفی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج؛ با انتصاب اعضای جدید شورای شهر یاسوج و مشخص شدن وظایف اعضا در این بین رسیدگی به امور و خدمات شهری دور از انتظار مردم نیست، از این‌رو ضرورت توجه به سطح معابر مرکز کهگیلویه و بویراحمد از ضروریات امر است.

امروزه علاوه بر انتظارات عامه که مردم از مجموعه اعضای  شورای شهر یاسوج و شهردار دارند و لزوم توجه به سطح معابر و خیابان‌های سطح شهر یاسوج دور از انتظار نبوده چرا که هرروز شاهد وجود تعداد زیادی از دست‌فروشانی هستم که به اجبار و برای امرار معاش خود و خانواده مشغول به دست فروشی هستند.

این‌که تنها عوامل شهرداری باید پاسخگو باشند و دیگر دستگاه‌ها در این خصوص نقشی ندارند درست نبوده و می‌طلبد کلیه نهادهای ذیربط در این خصوص  وارد شوند و با اقدامی جهادی بر ساماندهی و جمع‌آوری دست‌فروشان در سطح معابر و خیابان‌های شهر همت کنند.

جمع‌آوری دست‌فروشان باید به صورت ساماندهی شده باشد؛ به گونه‌ای که این افراد بتوانند درآمدی برای خود داشته باشند؛ نه این‌که تنها در یک زمان خاص اقدام به جمع‌آوری و مصادره اموال فروشی آن‌ها کنند، چراکه اگر نیاز نداشتند اقدام به چنین کاری نمی‌کردند که اینگونه با آن‌ها رفتار شود.

به عنوان یک خبرنگار که چشم بینای جامعه است و براساس رسالت خبری خود طی یک سال گذشته با عوامل تأثیرگذار در خصوص ساماندهی دست‌فروشان که اعم آن‌ها زنان و دختران هستند گفت‌وگوهایی مبنی بر ساماندهی آن‌ها داشته‌ام که تاکنون هیچ مسئولی چه کارشناسان امور بانوان استانداری، شهرداری و فرمانداری اقدام خاصی دراین خصوص انجام نداده‌اند.

با توجه به اینکه عمده دست‌فروشان در سطح معابر و خیابان‌ها زنان و دختران جوان هستند و امکان بروز آسیب خواه و ناخواه وجود دارد می‌طلبد مدیرکل امور بانوان که به عنوان نماینده ارشد بانوان در استان محسوب می‌شود، توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد.

جدای از دست‌فروشان خانم وجود آقایان با عارضه جسمی و تعداد زیادی از کودکان که برای امرار معاش خانواده مجبور به کار هستند و مدرسه را رها کردند یا در فصل تعطیلی مدارس مشغول به کار می‌شود نیازمند توجه مسئولان امر اعم از بهزیستی، کمیته امداد و دیگر نهادها است.

با رسیدن فصل پاییز و وجود مشکلات فراوان برای دست‌فروشان بی‌شک اقلام فروشی آن‌ها همچون فصل تغییر می‌کند که با وجود تنوع مختلف گیاهی که صد البته چیدن و ریشه‌کن کردن گونه‌های گیاهی اقدامی ناشایسته و بی‌رحمی کامل به طبیعت است.

اما این افراد براساس حرفه و کار خود وارد شدند و اگر هم نیاز نداشتند اینگونه در سرما و گرما و در شرایط نامناسب نمی‌نشستند تا درآمدی برای خود و خانواده داشته باشند.

انتظار می‌رود تمامی مسئولان استانی نسبت به ساماندهی و جمع‌آوری دست‌فروشان در سطح شهر همت کنند تا شهری آباد و زیبا برای جذب گردشگر به پایتخت طبیعت ایران داشته باشیم.

فارس


*