test
۶ آبان ۱۳۹۳

بیش از 10 درصد جمعیت روستایی کهگیلویه و بویراحمد بیکار هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 10 درصد جمعیت روستایی استان بیکار هستند.

به گزارش گفتمان روز از یاسوج، پژمان نیک‌اقبالی ظهر امروز در همایش توسعه روستاها با بیان اینکه براساس آمار سال 90 جمعیت روستایی کهگیلویه و بویراحمد 47 درصد اعلام شده است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر مهاجرت روستاییان به شهر افزایش داشته و در حال حاضر آمار جمعیت روستایی یاسوج 45 درصد اعلام شده که این موضوع نگران کننده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استان دارای 8 شهرستان، 17 شهر، 18 بخش، 45 دهستان و یک‌هزار و 674 روستا است، اضافه کرد: کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ پراکندگی روستاها رتبه نخست کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کهگیلویه و بویراحمد 695 هزار نفر است، افزود: بیش از 54 درصد جمعیت استان شهری هستند.

این مسئول ادامه داد: وجود دو آب و هوای متفاوت سردسیری و گرمسیری، دارا بودن 11 درصد آب روان کشور، تامین 25 درصد نفت و گاز کشور و دارا بودن نیرو انسانی خوب و مستعد همه از پتانسیل‌های این استان است اما با وجود این نعمت‌ها مردم در روستاها دچار مشکلات هستند و در برخی از موارد برای مشکلات آنها جوابی نداریم.

وی اضافه کرد: کهگیلویه و بویراحمد نه استان مرزی است که ناامن باشد یا در جنگ خسارتی دیده باشد و نه استان کویری است که خشکسالی پیایی در آن به وقوع بپیوندد پس چرا دچار مشکلات و محرومیت‌ است.

نیک‌اقبالی افزود: نرخ بیکاری در روستاهای استان 5/10 درصد بوده؛ این در حالی است که نرخ بیکاری در روستاهای کشور 6/6 درصد است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:  206 روستا در استان فاقد آب آشامیدنی هستند؛ این در حالی است که در کشور یک‌هزار و 610 روستا آب آشامیدنی ندارند.

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار راه روستایی استان فاقد آسفالت است، تصریح کرد: 47 هزار خانه روستایی استان در برابر حوادث مقاوم نیستند و نیاز به مقاوم‌سازی دارند.

این مسئول با اشاره به اینکه قبل از انقلاب کهگیلویه و بویراحمد از محروم‌ترین مناطق کشور بود، خاطرنشان کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در استان خدمات خوب و ارزشمندی صورت گرفت اما نیاز به کار بیش‌تر برای عمران و آبادانی است؛ زمانی که دولت در استان‌ها سرمایه‌گذاری می‌کرد برخی استان‌های کشور دچار پیشرفت شدند اما وقتی نوبت به سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد رسید می‌گویند که بخش خصوصی در استان فعالیت کند اما بخش خصوصی در استان فعال نیست.

نیک‌اقبالی ادامه داد: 90 درصد روستاهای استان فاقد خانه‌های بهداشت هستند ضمن اینکه در حال حاضر حدود 70 خانه بهداشت در این روستاها در حال ساخت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: یک‌هزار و 294 روستا در کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز برخوردار نیستند و در بحث تلفن یک‌هزار و 800 روستا تک ارتباط هستند.

وی به اعتبارات اختصاص یافته به روستاها اشاره کرد و افزود: در سال جاری از اعتبارات تملک و دارایی ماده 180 و اعتبار نفت 84 میلیارد تومان برای روستاها پیش‌بینی شده که از این مبلغ 8/37 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

این مسئول اضافه کرد: 446 دهیار در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال خدمت به مردم هستند.

نیک‌اقبالی با بیان اینکه رویکرد دولت تدبیر و امید به سمت توسعه روستاها است، حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها را چالشی بزرگ برای کهگیلویه و بویراحمد برشمرد و اضافه کرد: ایجاد شورایعالی توسعه روستاها و توسعه حمل و نقل روستایی که در سال‌های اخیر مورد کم‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است باید مدنظر باشد، ضمن اینکه طولانی بودن طرح‌های هادی در روستاها باعث ایجاد  مشکلاتی برای روستاییان شده است.

وی در پایان بر توسعه طرح سلامت روستاییان تاکید کرد و از اجرای این طرح‌ موفق در روستاها قدردانی کرد.


*