۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

«ف» مثل فساد؟!

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

 نگاه دوستداران فوتبال در ایران به خبرهای ریز و درشتی است که از ملی پوشان منتشر می شود. تب لیگ برتر با قهرمانی فولاد فروکش کرد و حالا هواداران فوتبال مشتاقانه منتظر آغاز جام جهانی هستند اما با انتشار یک خبر تمامی نگاه ها دوباره به سوی لیگ برتر و به خصوص تیم فولاد خوزستان برگشت.

به گزارش گفتمان روز به نقل از فرارو، تیمی که با قهرمانی در لیگ سیزدهم، خیلی ها را خوشحال کرد زیرا این عده معتقد بودند قهرمانی فولاد و حسین فرکی، قهرمانی فوتبال پاک در کشوری است که در چند سال اخیر شایعه تبانی و فساد در آن به اوج خود رسیده بود. حالا قهرمانی این تیم خوزستانی تحت تاثیر دستگیری چند جاعل در اهواز قرار گرفته است و خبرها حکایت از جعلی بودن کارت معافیت خدمت برخی بازیکنان این تیم دارد.

چندی قبل خبر رسید گروهی در اهواز دستگیر شده اند که برای افراد مختلف، سابقه حضور در جبهه را به صورت ساختگی تهیه کرده‌اند و بر همین مبنا موجبات معافیت فرزندان آنها را فراهم آورده‌اند. آنها به جرم خود اعتراف کرده اند و در میان اعترافات شان نام های جالبی وجود دارد.

با متلاشی شدن باندی که در تهیه و تولید کارت‌های جعلی پایان خدمت نقش داشته اسامی تعدادی از بازیکنان فوتبال هم لو رفته که گویا با کارت‌های پایان خدمت جعلی در لیگ برتر فعالیت می‌کردند.

طبق شنیده‌ها «ب.ر»، «آ.الف»، «س.الف» و «ف.د» بازیکنان فولاد هستند که از آنها به عنوان کسانی که از این کارت‌های پایان خدمت استفاده می‌کردند نام برده می‌شود.

«س.ح» بازیکن تیم پیکان هم دیگر بازیکنی است که گفته می‌شود شرایطی مشابه بازیکنان فولاد داشته است.

سرپرست تیم فوتبال فولاد، ماجرا را کاملا منکر می شود و مدعی است این صحبت ها برای ضربه زدن به این تیم خوزستانی مطرح می شود. حسین ابن‌قاسم در این باره می گوید:«من برای اولین بار است که این موضوع را از شما می‌شنوم و امیدارم خیر باشد! البته تیمی که قهرمان می‌شود معمولا خیلی‌ها می‌خواهند برایش حاشیه و دردسر درست کنند اما من با قاطعیت می‌گویم این موضوع صحت ندارد. چرا که اگر بازیکنان ما دچار این مشکل بودند چه طور اینقدر راحت و بدون دردسر به سفرهای خارج از کشور می روند؟ الان دیگر شرایط مثل گذشته نیست که کارها دست‌نویس انجام شود و خوشبختانه همه چیز الکترونیک شده و جای خطا باقی نمی‌گذارد.»

رضا رهقی، سرپرست تیم فوتبال پیکان هم در مورد شایعه استفاده «س.ح» بازیکن این تیم از کارت پایان خدمت جعلی افزود: «من از این موضوع بی‌اطلاع هستم ولی ما کارت پایان خدمت این بازیکن را به کمیته مسابقات ارجاع دادیم و فکر می‌کنم حالا که با فوتبال پاک توانسته‌ایم راهی لیگ برتر شویم، این سناریو و سریال جدید را به راه انداخته‌اند تا کار ما را کم اجر جلوه دهند. ما اگر بازیکن دانشجو هم جذب کنیم حتما از دانشگاه مورد نظرش استعلام او را می‌گیریم. این مسائل، شایعات پوچی است که علیه ما به راه انداخته‌اند. پیکان، تیم باسابقه‌ای در ارائه مدارک و کنترل آن است و ما همیشه استعلام‌های لازم را برای بازیکنانمان انجام می دهیم.»

احمدرضا براتی، کارشناس حقوقی فوتبال هم در خصوص اینکه اگر این موضوع صحت داشته باشد از نظر حقوقی تکلیف این تیم ها چیست، اظهار داشت: «استفاده از چنین بازیکنانی مصداق بارز استفاده از بازیکنان غیرمجاز است و تمام احکامی که برای بازیکنان غیرمجاز وجود دارد، در مورد این گونه تیم‌ها اجرایی خواهد شد اما باید اثبات شود که چنین موضوعی صحت دارد. چنانچه این موضوع احراز شود کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می‌تواند نتایج بازی‌هایی که این بازیکنان در آن تاثیرگذار بودند را به نفع تیم مقابل برگرداند. چراکه استفاده از این بازیکنان نقض آشکار مقررات است و باید با مجازات خطاکاران همراه باشد.»

جالب اینکه هوشنگ نصیرزاده، نظری مخالف براتی دارد و معتقد است در صورت اثبات تخلف، تنها بازیکنان مشمول تنبیه انضباطی و قضایی می شوند و تیم فولاد و قهرمانی این تیم از هر خطری مصون خواهند بود.

رئیس حراست فدراسیون فوتبال از انتشار این خبر متعجب است. زیرا ظاهرا قرار بوده این موضوع مخفی باقی بماند. محمد حسین حمیسی در این باره می گوید: «برای من جالب است که این خبر چطور منتشر شده است! چرا که آقای آیت‌اللهی قصد داشت این خبر پنهان بماند و رسانه‌ای نشود اما باید بگویم که ما این خبر را شنیده‌ایم و در حال پیگیری آن هستیم ولی هنوز صحت و سقم آن بر ما هم مشخص نیست و همه چیز در حد حرف است. فعلا 48 ساعت است که این خبر به ما گفته شده و مشغول پیگیری هستیم و هنوز نمی‌‌دانم چقدر زمان لازم است که این موضوع تائید یا تکذیب شود. ما در حال گرفتن استعلام از ارگان‌های ذیربط هستیم و دست ما نیست که بدانیم چه زمانی این خبر تائید یا رد خواهد شد. هر چند که بعید می‌دانم چنین موضوعی صحت داشته باشد ولی ما بر حسب وظیفه‌مان این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا رفع شبهات انجام شود. هر نتیجه ای هم حاصل شود آن را به اطلاع فدراسیون فوتبال می رسانیم تا آن ها در این باره تصمیم بگیرند. فکر می‌کنم تا 10 الی 15 روز آینده بتوانیم پاسخ این شنیده‌ها را بدهیم و مشخص شود چنین موضوعی وجود دارد یا شایعه است.»

از سوی دیگر دو باشگاه پرسپولیس و سپاهان از مجاری قانونی دست به کار شده اند تا به اثبات این اتهام کمک کنند. سرخپوشان پایتخت می خواهند قهرمانی را از فولاد گرفته و خود را به عنوان قهرمان لیگ سیزدهم معرفی کنند. زردپوشان اصفهانی نیز به یاری پرسپولیس شتافته اند تا بتوانند با یک پله صعود، جواز حضور در لیگ قهرمانان فصل بعد را کسب کنند.

فجر سپاسی هم با نگاه دیگری به این موضوع ورود کرده است. آنها که با شکست یک بر صفر مقابل پیکان، از لیگ برتر سقوط کردند به دنبال اثبات جعلی بودن کارت پایان خدمت بازیکن پیکان هستند تا بتوانند دوباره به لیگ برتر برگردند.


*