۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

شکایت رویانیان از خادم و فردوسی‌پور

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز:
همان‌طور که عادل فردوسی‌پور وعده داده بود دوشنبه‌شب در برنامه90 مناظره بین امیررضا خادم، معاون پارلمانی وزارت ورزش و علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل استقلال را برگزار کرد تا با توجه به فهرست قراردادهای بازیکنان استقلال در مورد بودجه این باشگاه و راهکارهای خروج از بن‌بست کنونی صحبت شود.
روزنامه شرق:  خادم که بیشتر در این مناظره شنونده بود بعضی از صحبت‌های مدیرعامل استقلال که غیرمنطقی به‌نظر می‌رسید را با خنده می‌گذراند، اعلام کرد که وزارت ورزش و جوانان دیگر قصد هیچ هزینه‌ای برای این دو تیم ندارد.
معاون وزیر ورزش در مورد بدهی این دو باشگاه گفت: طبق محاسبات ما استقلال 45 و پرسپولیس 70میلیاردتومان بدهی دارند که از هفته آینده هم به بحث استقلال ورود می‌کنیم.
در حال حاضر رقمی که ما برای بدهی پرسپولیس به آن دست پیدا کرده‌ایم 70میلیاردتومان است که شاید این رقم بالاتر هم برود. به‌هر‌حال باید درآمد‌ها و هزینه‌های غیرشفاف هم مشخص شوند تا بتوان رقم صحیح را اعلام کرد. شاید هم این رقم پایین‌تر بیاید. در نهایت هرچه به‌دست آمد باید در اختیار مردم قرار دهیم.
حدود 20میلیاردتومان این بدهی برای مدیران گذشته است و حدود 50میلیاردتومان هم برای محمد رویانیان است. حسابرسان ما در باشگاه پرسپولیس این مبلغ را محاسبه کرده‌اند.
به گفته خادم تا دوشنبه هفته آینده همه‌چیز درباره این دو تیم مشخص می‌شود و هیات‌مدیره جدید این تیم‌ها معرفی می‌شوند تا مدیرعامل‌های جدید هم انتخاب شوند. قرار است وزارت ورزش اسب زین‌کرده‌ای را در اختیار هیات‌مدیره این دو باشگاه قرار دهد و هیات‌مدیره قوی اقتصادی را هم انتخاب کند تا بستر خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس فراهم شود.
البته این دو تیم این فصل هم خصوصی نمی‌شوند. این اتفاق در نیمه دوم امسال رخ می‌دهد اما اینکه در لیگ بعدی وجود داشته باشد یا نه مشخص نیست چرا که این موضوع دست وزارت اقتصاد است و دیگر دست وزارت ورزش نیست.
اما فتح‌الله‌زاده برخلاف نظرات خادم اعتقاد داشت این دو تیم خرج زیادی نکردند و تیم‌های دیگر از جمله سپاهان و مس کرمان مبالغ هنگفتی خرج کردند، اما به آنها رسیدگی نمی‌شود، او در مورد بدهی هنگفت باشگاه استقلال گفت: کمپ ناصر حجازی برای استقلال است و حدود 200میلیاردتومان هم ارزش دارد پس چرا این کمپ به چشم کسی نمی‌آید. همین رقم نشان می‌دهد که من برای استقلال 150میلیاردتومان سودآوری داشته‌ام. من بر اساس مکانیسم استقلال را در اختیار گرفتم و همان زمان هم با مدیران وقت وزارت ورزش و جوانان تصمیم گرفته شد تا 50درصد از هزینه‌های استقلال را ما تهیه کنیم و 50درصد دیگر را وزارت ورزش بپردازد که در این چهارسال من 50 درصدی که باید تهیه می‌کردم را تهیه کردم اما از طرف وزارت ورزش پولی داده نشد.
حالا شما بگویید من بدهکار هستم یا وزارت ورزش و جوانان؟ البته وزارت ورزش هم مظلوم واقع شده و اگر هم خواسته کمکی کند به دلیل موانع قانونی نتوانسته است این کار را انجام دهد.
مدیرعامل استقلال راهکاری هم برای نجات استقلال ارایه داد که در نوع خود جالب بود، او در مورد پیشنهاد خود گفت: بارها خواستم تا باشگاه را به من بدهند تا خودم آن را اداره کنم که این اتفاق نیفتاد. البته اگر همین امروز هم این موضوع رخ بدهد من این کار را می‌کنم و هفت‌عضو برای هیات‌مدیره تعیین خواهم کرد و از هرکدام دومیلیارد پول می‌گیرم و 14میلیارد هم خودم تهیه می‌کنم تا کارها انجام شود. در حالی می‌گویند 27میلیاردتومان هزینه کرده‌ایم که تیمی همتراز با ما 50میلیاردتومان هزینه کرده است.
حسن زمانی، عضو هیات‌مدیره باشگاه استقلال راهکار فتح‌الله‌زاده را رد کرد و در مورد آن گفت: این صحبت فتح‌الله‌زاده عملی نیست چون مجمع اختیاراتی دارد که دست خودش است و نمی‌تواند آن را در اختیار مدیرعامل قرار دهد. بنابراین صحبت فتح‌الله‌زاده قانونی نیست که انتخاب مجمع را به او دهند.
اما مناظره دوشنبه‌شب واکنش‌هایی را میان اهالی فوتبال به‌خصوص سرخابی‌ها داشت. محمد رویانیان، مدیرعامل سابق پرسپولیس از خادم و فردوسی‌پور شکایت کرده است. رویانیان که اعتقاد دارد این مبلغ غیرواقعی است به تسنیم گفت: خادم و فردوسی‌پور باید پاسخگوی اظهاراتشان در مراجع قضایی باشند و من از هر دو این افراد به دادگاه شکایت خواهم کرد. خادم دروغ بزرگی گفت و برنامه 90 هم نشان داد که پهلوانی مُرده است. عادل فردوسی‌پور نیز کینه‌های گذشته خود را در این برنامه نشان داد و کینه‌های او سر باز کرد. آن چیزی که مسلم است این است که اعداد و ارقام غیرواقعی اعلام شد که من آن را از طریق مراجع ذی‌صلاح پیگیری خواهم کرد. چیزی جز تاسف برای رسانه ملی ندارم که فردی که در برنامه حضور ندارد را می‌کوبند و هرچه می‌خواهند می‌گویند.
امیر قلعه‌نویی، سرمربی استقلال در کنفرانس مطبوعاتی بازی با الریان به اتفاقات مناظره دوشنبه‌شب در برنامه اشاره کرد و خادم را محکوم کرد، او در مورد شفاف‌سازی صورت‌گرفته گفت: قرارداد کادر فنی‌ مس‌کرمان و داماش تا تمام تیم‌های قهرمان لیگ را هم شفاف‌سازی کنند. این کار را خادم و گودرزی که افراد ورزشی‌ای هستند باید انجام دهند و شفاف‌سازی کنند. حتی در مورد فولاد که قهرمان شده و تیم نفت و سایر تیم‌ها باید این کار انجام شود. شفاف‌سازی این نیست که فقط مردم را به جان استقلال و پرسپولیس بیندازند. کل قرارداد کادر فنی ما دومیلیاردوصدمیلیون‌تومان بوده است.
خادم اکنون که به این مساله ورود کرده باید از فولاد تا مس‌کرمان تمامی قراردادها را به مردم نشان دهد. آن‌موقع است که حقانیت استقلال روشن خواهد شد. از خادم سوال می‌کنم آیا سایر باشگاه‌ها پول‌هایی که خرج کرده‌اند از بیت‌المال و جیب دولت نبوده است؟ همه فکر می‌کردند قرارداد من سه‌میلیاردتومان است. آقای خادم! معاونتت مبارک باشد. وظیفه‌ات است که قراردادهای سایر باشگاه‌ها را هم منتشر کنی، در غیراین‌صورت به استقلال و پرسپولیس ظلم کرده‌ای.
اما صحبت‌های علی فتح‌الله‌زاده در مورد مخارج 30میلیاردتومانی باشگاه مس در این فصل باعث شد تا مسوولان باشگاه مس کرمان به آن واکنش نشان دهند.
اکبر ایرانمنش، مدیرعامل باشگاه مس کرمان در این‌باره به فارس گفت: فتح‌الله‌زاده در رسانه ملی تشویش اذهان عمومی در مورد باشگاه مس کرده و مس را به ریخت‌وپاش متهم کرده است. اگر لازم باشد از او شکایت خواهیم کرد. بهتر است ابتدا علی فتح‌الله‌زاده مدارکش را ارایه کند و بعد ما در این زمینه صحبت خواهیم کرد. او که گفته با دلیل و مدرک می‌گویم مس کرمان 30میلیاردتومان هزینه کرده مدارکش را ارایه کند تا ما هم بگوییم کدام مدارکش درست است و کدام مدارکش صحیح نیست. حالا باید تا دوشنبه صبر کرد و دید که ترکیب هیات‌مدیره جدید سرخابی‌ها چه خواهدبود تا مشخص شود وزارت ورزش چقدر به وعده‌های خود عمل کرده است.


*