۲۱ فروردین ۱۳۹۳

ظریف: به میانه مذاکرات رسیده‌ایم/ اشتون: در تلاش هستیم فاصله‌ها را کاهش دهیم

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :
مذاکرات وین ۳ پس از برگزاری نشست پایانی محمد جواد ظریف و کاترین اشتون به پایان رسید. دو طرف توافق کردند که دور بعدی مذاکرات در روز ۲۳ اردیبهشت ماه در وین برگزار شود.

معاونین وزرای خارجه ایران و ۱+۵ به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمید در طی دو روز گذشته ۴ دور مذاکره کرده اند. کاترین اشتون پس از پایان سه روز مذاکره در یک نشست خبری مشترک با ظریف گفت: «ما به همراه آقای ظریف و شش کشور امروز سومین دور مذاکرات در راستای تلاش‌های دیپلماتیک مداوم برای یافتن راه‌حلی برای مساله هسته‌ای ایران را انجام دادیم.»

اشتون افزود: «تفاوت‌هایی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما در تلاش هستیم شکاف‌ها و فاصله‌هایی که بین گروه‌های مذاکره کننده هست را کاهش دهیم و نشست بعدی ما در وین در ۱۳ می خواهد بود.»

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با رسانه‌های ایرانی اعلام کرد: امیدواریم مذاکراتی که شروع شده است، همان طور که رهبر گفتند، با قدرت و صلابت ادامه خواهد یافت، گرفتن تمامی حقوق ایران و رفع همه موانع و فشارها از روی مردم در آینده نه چندان دور به نتیجه‌ای برسد که همه مردم را شاد کند و این مهم ترین هدف ماست. ما هم اکنون به میانه راه گفتگوهای توافق جامع رسیده‌ایم. در ۳ ماه گذشته همه موضوعاتی که طرفین در نظر داشتند، مورد توجه قرا گرفت.

ظریف در ادامه افزود: دیدگاه‌های دو طرف طی این مذاکرات مطرح شد، گفتگوهای کارشناسی به صورت دقیق از سوی همکاران ما مورد توجه قرار گرفت و هم اکنون همکاران نخستین جلسه کمیسیون مشترک را برگزار کردند که نحوه اجرای برنامه اقدام مشترک را مورد بحث قرا می دهند، این مباحث برای طرفین از جهانت مختلف اهمیت داشت، همکاران ما توانستند تصویری روشن و واقع بینانه از برنامه هسته ای ما نشان دهند، احساس می کنیم بسیاری از سوء تفاهمات با این تصویر جامع قابل رفع است، البته مرحله دشواری در پیش رو است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تصمیم گرفته‌ایم که شروع به نگارش پیش‌نویس کنیم، با جدیت از ۲۳ اردیبهشت مرحله تدوین را شروع می کنیم، در این مرحله چارچوبی را مورد تفاهم قرار می دهیم بعد جزییات را وارد چارچوب می‌کنیم، تا به بهترین شکل بتوانیم مراحل مختلف رسیدن به توافق را پیش ببریم، امیدواریم مرحله نگارش نیز موجب ایجاد اعتماد شود، ۳ ماه از الان فرصت است برای تدوین محصول نهایی و برای اینکه در این مرحله حداکثر دقت را داشته باشیم یک کمیته مشورتی حقوقی از اساتید برجسته تشکیل داده‌ایم که در این اجلاس برخی از آنها بودند و در تهران شکل نهایی خود را خواهد گرفت، و مسولیت ارائه مشورت حقوقی را دارند تا دقیقتر وارد مرحله تدوین شویم، امیدواریم با همدلی و در نظر گرفتن این واقعیت که سیاست خارجی حوزه وحدت ملی و همکاری است و با دعای خیر مردم این کار بسیار مهم و حساس را به نتیجه ای برسانیم که مردم از ما راضی باشند.

ظریف در پاسخ به سؤالات خبرنگاران اظهار داشت: ما به آمریکایی‌ها اعلام کرده‌ایم یکی از باسابقه ترین و مجرب‌ترین دیپلمات‌ها را برای سازمان ملل معرفی کرده‌ ایم، ایشان (حمید ابوطالبی) سابقه سفارت در چندین کشور اروپایی از جمله ایتالیا و استرالیا را دارند، و اجازه نباید داد که گروهی تندرو دستور کار حضور ایران در سازمان ملل را تعیین کنند، سازوکارهای مشخصی در سازمان ملل متحد برای پیگیری این موضوعات وجود دارد، دولت آمریکا اطلاع دارد که این رفتار از نظر جمهورری اسلامی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست،‌ مرحله دشواری است.

وی افزود: ما نمی پذیریم که جز با زبان احترام و تکریم با مردم ایران صحبت شود، همانطور که رهبری فرمودند ما هیچ گونه زورگویی را نمی پذیریم، من به صورت کامل مطمئن هستم که در صورت وجود عزم جدی این امکان وجود دارد، از طرف کل نظام این عزم وجود دارد و اگر از طرف مقابل هم این عزم وجود داشته باشد نتیجه آن را ما شاهد خواهیم بود.

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: اگر تصمیم دشوار این است که ایران دنبال سلاح هسته ای نباشد، نه تنها دشوار نیست بلکه تصمیم گرفته شده است، اما طرف مقابل است که باید تصمیم دشوار را بگیرد و واقعیت‌ها را بپذیرد و توهمات را کنار بگذارد. من به جای این که بگویم “تصمیم دشوار”، می گویم باید “اراده کافی و جدی” برای رسیدن به یک راه حل داشته باشند. مذاکره فقط در اتاق مذاکره انجام می شود، هیچ کس با فضا سازی نمی تواند موضوعی را بر مردم ایران تحمیل کند و برنامه ایران موضوعی صلح آمیز است و این برنامه ادامه می یابد.

وی گفت: ما معتقدیم که روابط دوجانبه ما با کشورها مربوط به هیچ کس نیست، اکثر کشورهای دنیا تحریم های یکجانبه را غیرقانونی می‌دانند و خودشان را متعهد به اجرای آن نمی دانند. ظریف در مورد ادامه مذاکرات و توافقنامه جامع هسته‌ای اعلام کرد: هنوز وارد جزئیات نشده ایم، نمی‌توانی تا وارد نگارش شویم بفهمیم که تا چه میزان با درک مشترک فاصله داریم، قرار نبود در این دور از گفتگوها توافق کنیم.

وی تصریح کرد: در مورد اجرای مرحله اول طرفین متعهد به اجرای آن هستند و اظهار می‌کنند همه طرفین تعهداتشان را انجام دادند؛ در کمیسیون مشترک هم وضعیت به همین منوال است، البته این اولین جلسه کمیسیون مشترک است، از ابتدا درباره مسائلی که اجرایی نشده اند گفتگو کردیم، موارد به تدریج در حال حل شدن هستند، حتما بر اجرای تعهدات و حقوق مردم تاکید کردیم، همکاری صلح آمیز یکی از تعهدات طرف مقابل است که ما به ازای چیزی نیست و تنها برای اعتمادآفرینی است.

سید عباس عراقچی نیز در پایان روز اول در جمع خبرنگاران گفت:مباحث امروز در فضای خوبی مطرح شد. طرفین بر مواضع خود هستند. در بعضی از موضوعات اختلافات کم و در برخی از موضوعات فاصله زیاد است. بحث های امروز مفید و سازنده بود و فضا هم مناسب و دوستانه بود ولی در عین حال بحث ها کاملا جدی بودو از پیچیدگی خاص خود برخوردار بود. /الف


*