۲۰ فروردین ۱۳۹۳

پایان نشست دوم و شروع رایزنی های دو جانبه ایران ، انگلیس و آمریکا

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

معاونان وزیران امور خارجه ایران و کشورهای 1+5 به نشست دوم خود در وین پایان دادند تا دیدارها و رایزنی های دوجانبه را آغاز کنند.

مجید تخت روانچی از دقایقی پیش با « سایمون گس» معاون وزیر امور خارجه انگلیس وارد شور و گفت و گو شد و عباس عراقچی نیز با « وندی شرمن» همتای آمریکایی خود دیدار کرد.

عراقچی پیش از این نیز با معاونان وزیران امور خارجه چین و روسیه به طور دوجانبه دیدار و گفت و گو کرده بود.

این دیدارها باهدف آشنایی دقیق تر بامواضع یکدیگر و نزدیک تر کردن دیدگاه ها در موردموضوعات حل نشده باقی مانده صورت می گیرد.

در نشست دوم معاونان وزیر امور خارجه ایران و کشورهای 1+5 آخرین موضوعات حل نشده باقی مانده میان طرفین بحث و بررسی شد.

ایران و کشورهای 1+5 آخرین دور مذاکرات پیش از مرحله تدوین متن مشترک را برای حل موضوعاتی که به گفته محمد جواد ظریف « همچنان داخل پرانتز و محل اختلاف» است آغاز کردند.

با جمع بندی نهایی در این مذاکرات که دو روز طول خواهد کشید، هفت کشور برای ورود به مرحله تدوین متن مشترک آماده خواهند شد.

در افتتاحیه این دور از مذاکرات که به وین 3 موسوم است، محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای دقایقی حضور یافتند و با ریاست آنها این دور از مذاکرات شروع شد.

وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب پس از شام کاری با کاترین اشتون در وین به خبرنگاران گفت امیدوار است بعد از پایان بحث های فنی ، مرحله تهیه متن پیش نویس آغاز شود.

وی در عین حال مرحله تهیه پیش نویس را از دشوار ترین بخش ها دانست.

ظریف و اشتون در شام کاری گزارش کارشناسان فنی ایران و کشورهای 1+5 را بررسی و محورهای مذاکرات وین 3 را مشخص کردند.

نشست کارشناسان ایران و 1+5 در روزهای 14 تا 16 فروردین به ریاست حمید بعیدی نژاد از ایران و استفان کلمنت دستیار اشتون در وین برگزار شد.

ظریف گفت در روزهای سه شنبه و چهارشنبه درباره موضوعاتی که تاکنون بحث نشده، تبادل نظر خواهد شد ودر برخی موارد دیگر نیز بحث های جزیی تری صورت خواهد گرفت.

البته به گفته وزیر امور خارجه، هنوز متنی به عنوان پیش نویس توافق نهایی وجود ندارد و پس از این دور مذاکرات و در اردیبهشت ماه، طرفین وارد مرحله تدوین و نگارش متن مشترک خواهند شد./ایرنا


*