۳ اسفند ۱۳۹۲

رقص برف و برد

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

 

رقص برف و برد

 

 مهدی پورانصاری

 

زمستان که می آید و بلوط های زاگرس رخت سپید به تن می کنند،دوستداران طبیعت توشه سفر برمیدارند و راهی دامنه های دنا میشوند که تا چشم کار میکند برف است وبرف و لذتی که این روزها بیش ازپیش جای خود را در دل دوستداران باز کرده،ورزش های زمستانی است که چند سالیست در ایران رواج بیشتری یافته است.

 

بازی‌های المپیک زمستانی هر چهار سال یکبار در فصل زمستان در سطح دنیا برگزار می‌شود که در اصل بازی‌های ورزشی روی یخ و برف است و تحت نظارت کمیته بین المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود .
20140128 154900 21 300x225 رقص برف و برد
از جمله این ورزش های فرح بخش و سرشار از هیجان رشته اسنوبرد است که هم اکنون در چهار ماده مختلف در بازی‌های المپیک زمستانی دنبال می‌شود که چه بهتر است اگر واژه تخته برفی توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن جایگزین می شد . اسنوبرد سواری (به انگلیسی: Snowboarding) یک ورزش زمستانی است که در سطوح شیب‌دار پوشیده از برف انجام میشود.

 

این ورزش الهام گرفته از ورزش‌های اسکیت بوردینگ،موج سواری و اسکی است و در دهه ۱۹۶۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته و در سال ۱۹۹۸ به بازیهای زمستانی اضافه شده است.
اسنوبرد تخته‌ای است که به عنوان یک اسکی پهن به کار می‌رود و با وسایل جانبی آن شامل اتصال‌ها و بوت‌های مخصوص استفاده می‌شود و با اینکه بیش از ۲ دهه از ورود آن به دنیای ورزشهای زمستانی نمی گذرد توانسته درصد بالایی از علاقه مندان جوان وبزرگسال را نسبت به دیگر رشته های این مجموعه به خود اختصاص دهد.
20140119 155917 5 300x194 رقص برف و برد
رنگها و طرح های متنوع ابزار این ورزش لذت بخش،زیبایی آن را در سپیدی برف دوچندان کرده است. این تخته پهن همچون دستبافته های دختران ایل رنگ رنگ است و بر لوح سفید دامنه های دنا نقش های بدیع می آفریند و گلیم وگبه پر نقش و نگار ایلی را که با شادی ها و غمها و خون دل مردم این سرزمین قلم زده شده است خاطرنشان میسازد و رقص برف پیرامون تخته رنگین اسنوبرد کاران کوهپایه نشینان دنا ,رقص زیبا و وزین دستمالبازی دختران رنگین لباس ایل و رنگ گرم سرخ آن تمثیل حماسی لری خون در برف سرد این روزهای دنا را به تصویر میکشد.

 

برف که دیروز با پیچش در قامت باد قامت این مردم را میخمود و به اجبار به سرزمین های گرمتر پایین دست کوچ می داد و شش ماه در حسرت بازگشتشان میگذاشت امروز به مایه شادی و سرور بدل گشته است و هر بارش آن جرقه این جمله زیبای بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایر را در ذهن روشن میکند که ” اوج عبادت را در رقص زنان عشایر بعد از بارش باران دیدم ،نیایش یعنی شاد زیستن .” و چه خوش است اگر امروز با غرور و سرمستی ندا سر دهیم:

 

برف نو ، برف نو ،سلام ،سلام
بنشین ،خوش نشستی بر بام ..

 

و چه شایسته است که به پاس اینهمه زیبایی و افزون کردن جاذبه های ورزشی و فرهنگی این سرزمین چهارفصل و رشته کوه زیبای دنا که با نزدیک به ۶۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر و طبیعت منحصر به فرد آن که رنگین کمانی از رنگهای زیبا را در فصول مختلف هر سال به رخ ایران زیبا میکشد و چون بویگی سپید پوش (عروس) دلربایی میکند انجام ورزشهای کوهستانی و زمستانی را به وظیفه ای برای خود و خانواده مان بدل کنیم .

 

هر لحظه به شکلی بت عیار درآمد دل برد و نهان …/سایت استان


برچسب ها : ، ، ،

*