۳ اسفند ۱۳۹۲

ظریف ناخرسند از انتشار حرف ها و ترجمه های نامربوط

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز :

«گاهی اوقات در یک سایت غیر معروف که باید با هزار ذره بین در اینترنت آن را یافت، یک فرد نامربوط حرفی نامربوط گفته که آنچنان در سایت های داخلی انعکاس پیدا می کند که بعد هم می خواهند ما به این حرف پاسخ دهیم.»

به گزارش گفتمان روز ، این جملات بخشی از سخنان مرد شماره یک دستگاه دیپلماسی کشور است که ناخرسندی اش را از انتشار حرفهای نامربوط به صورت تیتر یک و آب و تاب دادن به آن نشان می دهد.

محمد جواد ظریف در روز پایانی سفر به وین که به منظور انجام مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 انجام شد، در نشست خبری با خبرنگاران ایرانی گفت: همواره روش های مختلفی بوده که همیشه وجود داشته و گروه های مختلف برای تاثیرگذاری بر روند سیاست سازی حرفهایی می زنند و بسیاری از این حرفها نیز کاملا نامربوط است.

ظریف افزود: دوستان ما که این حرفهای نامربوط را مدام منتشر می کنند و گاهی اوقات با آب و تاب فراوان نشر می دهند، در واقع به آن حرفهای نامربوط موقعیت می دهند.

وی متذکر شد که گاهی این حرفهای نامربوط را هیچ جا نمی بینیم جز در رسانه های داخلی.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: دلیلی وجود ندارد، هر حرف نامربوط یا مربوطی که در خارج از ایران گفته شد ما مجبور باشیم فورا به آن واکنش نشان دهیم.

ظریف تاکید کرد: این حرفها قابلیت طرح ندارد چه رسد به جواب دادن که موارد آن نیز فراوان است.

وزیر خارجه با انتقاد از برخی اخبار که در سایت های داخلی بدون اشاره به منبع موثق منتشر می شود، گفت: متاسفانه برخی دوستان حرف های نامربوطی را می زنند که هیچ منبع موثق و جدی ندارد اما به طور جدی در سایت های داخلی منتشر می شود.

ظریف با بیان این که به اشاعه کذب و حرف مفت معتقد نیستم، گفت: چیزهایی وجود خارجی ندارد و یا ترجمه غلط منتشر می کنند و گاهی حرف های نامربوط به تیتر یک تبدیل می شود.

وی توضیح داد: در آمریکا وقتی می خواهد سیاست سازی شود همه گروه های فشار و کنش گران غیر دولتی که بسیاری از آنها از منابع صهیونیستی تعذیه می شوند، شروع به انتشار دیدگاه های خود می کنند در حالی که در آمریکا 9/99 درصد مردم به این مطالب اهمیت نمی دهند اما در ایران یک حوزه وبگردی به راه می اندازیم که هر چه بدتر از آن را می یابد با تیتر بزرگ به خوبی منتشر می کند در حالی که این کار به برخی حرفهای نامربوط فضای ارایه می دهد.

وزیر امور خارجه به خاطره ای از سوال خبرنگاری در سفر خود به قم اشاره کرد و گفت: در سفری که به قم برای دیدار با مراجع رفته بودم خبرنگاری از من پرسید که نظرتان درباره حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی در مذاکرات چیست؟ و من به طور صریح گفتم که آنها هیچ جایگاهی در مذاکرات ندارند.

وی با بیان اینکه این سوال بین حد فاصل ملاقات ها با مراجع در خیابان از وی پرسیده شد، اظهار داشت: بعد که به هتل بازگشتم، در سایت ها منبع این خبر را جستجو کردم که کجا کسی گفته است نمایندگان رژیم صهیونیستی می خواهند در مذاکرات حضور داشته باشند.

ظریف ادامه داد: هیچ جایی به زبان انگلیسی چنین موضوعی منتشر نشده بود، جز یک سایت داخلی به نقل از یک سایت نامعروف عبری که پس از آن پاسخ من بر روی سایت های انگلیسی قرار گرفت.

وی توضیح داد: خبرگزاری های بین المللی آن خبر را نداشتند و کسی نیز برای رژیم صهیونیستی موقعیتی قائل نیست که پشت میز مذاکرات بنشیند اما متاسفانه سوالی که دوستان ما مطرح کردند این امکان را فراهم کرد که پاسخ من در دنیا طرح شود تا برای رژیم صهیونیستی در مذاکرات جایی پیدا شود.

وی گفت: تقاضای من از دوستان و خبرگزاری ها این است؛ این حرفها در دنیا جایگاهی ندارد پس تا این حد آن را مطرح نکنید. دلیلی وجود ندارد هر موضوعی که مطرح می شود ما آن را منتشر کنیم.

ظریف اضافه کرد که آنچه بعضا برخی خبرنگاران مطرح می کنند نکاتی است که برخی موسسات غیردولتی آمریکا مطرح می کنند و خلاف آن نکات هم مطرح می شود.

وی اضافه کرد: برخی در آمریکا حرف های بدتری را مطرح می کنند اما این دلیل نمی شود هر لاطائلی که یک نفر در آمریکا گفت، مدام در ایران مطرح شود و ما مجبور به پاسخ باشیم.

وزیر امور خارجه گفت: رسیدن به اینکه برنامه ایران غیر نظامی باقی خواهد ماند یک روش نیست، روش های مختلف دارد. یک روش نیست که فلان سایت در آمریکا نوشته و آنها نیز یک روش را در این جلسات مطرح نکرده اند.

ظریف ادامه داد: روش هایی که مطرح می شود روش هایی نیست که شما در سایت ها می خوانید بلکه آن روشها حرفهایی است که گروه های صهیونیستی برای تاثیرگذاری بر مذاکرات مطرح می کنند پس ما لطفا تکرار نکنیم.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برخی از این روشها، روشهایی است که طبق مقررات بین المللی همچون پروتکل الحاقی وجود دارد، گفت: البته ما تاکید کردیم که باید درباره پروتکل الحاقی مجلس شورای اسلامی تصمیم بگیرد و در اختیار دولت نیست اما می تواند موضوع مذاکرات باشد.

وی ادامه داد: در برنامه اقدام مشترک ژنو به موضوع پروتکل الحاقی اشاره و تصریح هم شده که تصمیم درباره آن با مجلس شورای اسلامی است.

ظریف گفت: پیشرفت ما در این مذاکرات همان قدری بود که توقع داشتیم و درباره روش های رسیدن به راه حل هم تفاهم هایی صورت گرفته است و ان شاءلله به نتیجه خواهیم رسید./ایرنا


برچسب ها : ،

*