test
۱۳ بهمن ۱۳۹۲

ˈماذونˈ از نگاه آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت:ماذون شاعر بلند آوازه عشایرجنوب کشور با الهام از مفاهیم قرآن و عرفان شعر سرود و به گنجینه ای بی بدیل برای قوم لر و ترک تبدیل شد.

پایگاه خبری تحلیلی گفتمان روز : 

به گزارش ایرنا آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی ، روز یکشنبه در پیش کنگره ماذون شاعر و عارف عشایر جنوب کشور ، در شیراز افزود: ماذون از مقتدرترین شاعران ناشناخته به شمار می آید که اشعارش برگرفته از احساسات و روح معنوی انسان هاست و دراین زمینه سروده های زیبایی از او به یادگار مانده است.

وی با اشاره به نوع اشعار و محتوای غنی شعرهای ماذون ، بیان داشت: ماذون گاهی مانند قاآنی قصاید بلند و گاهی مانند حافظ و سعدی غزل می سرود و این شاعرعشایر جنوب، سعدی قشقایی نیز خوانده می شود و این موضوع برای ترک زبان ها بسیار مهم و مایه مباهات و افتخار است.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان ، اضافه کرد: عشایر دارای شخصیت ها و مفاخر ارزشمندی هستند و برگزاری کنگره شعرماذون، گام مهمی برای معرفی و همچنین رشد استعدادهای این بخش از جامعه است.

وی ادامه داد: ضروری است متولیان برگزاری کنگره بزرگداشت یکصد و بیستمین سال درگذشت ماذون ، این ذخیره بزرگ معنوی و ادبی را به نحوی شایسته به نسل جدید معرفی کنند.

در ادامه این مراسم ، آرامگاه ماذون در بقعه شاهزاده منصور شیراز گل افشانی شد.

محمد ابراهیم فرزند سیدعلیرضا متخلص به ˈماذونˈ در سال 1246هجری قمری از مادری از طایفه عمله (تیره قادرلوی بوربور) تولد یافت .

او یکی از نام آور ترین شاعران ایل قشقایی است که از او با نام میرزا ماذون قشقایی نیز یاد می شود. ماذون اشعار عارفانه وعاشقانه فراوانی دارد و شهباز شهبازی (نخستین گردآورنده اشعار شعرای قشقایی) او را بزرگترین شاعر قشقایی می داند.

ماذون که به زبان فارسی و ترکی اشعار فراوانی سروده است در سال 1313هجری قمری در شهر شیراز چشم از جهان فروبست و در بقعه شاهزاده منصور در یکی از محلات مرکزی شهر شیراز به خاک سپرده شد


*